Trumpova administrativa údajně vyslala tým, aby se sešel s obětmi britských drakonických omezení svobody projevu, neboť vznikají obavy o stav svobody ve Velké Británii.
Nedávno v březnu byla do Británie vyslána skupina pěti diplomatů z ministerstva zahraničí USA na misi vyhledávání faktů, aby se sešli s aktivisty pro-life, kteří byli zatčeni za tiché modlitby vedle britské potratové kliniky, hlásí The Telegraph.
Také tým Úřadu demokracie, lidských práva a pracujících (DRL) se sešel s činiteli britského ministerstva zahraničí a s členy vysílacího regulátora Ofcom, který byl nedávno zmocněn, aby v Británii dohlížel nad vyjadřováním na internetu podle kontroverzního Zákona o online bezpečnosti.
Tato legislativa se údajně stala hlavním zádrhelem ve sporu mezi Washingtonem a Londýnem, jelikož britské úřady potenciálně mohou uvalovat i ohromné pokuty na americké firmy sociálních médií, když nebudou na svých platformách cenzurovat.
Trumpova administrativa už Británii veřejně kárala za čím dál restriktivnější cenzurní předpisy a ta zpráva tvrdila, že uvedený problém se stal i zádrhelem během obchodních vyjednávání.
Viceprezident JD Vance vytáhl problém se svobodou slova v Evropě už během svého průlomového únorového projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci a jako na hlavního narušovatele poukazoval na Británii.
„V Británii i všude v Evropě je, mám obavy, svoboda projevu na ústupu,“ varoval Vance s dodatkem: „Dívám-li se na našeho drahého přítele Spojené království, kde ústup od práva na názor dostal do hledáčku konkrétně i základní svobodu vyznání Britů.“
Viceprezident specificky poukazoval na zatýkání kampanistů pro-life za tiché modlitby u potratových klinik v USA.
Jedna taková kampanistka, 74letá babička Rose Docherty, která se pouhý den po Vancově projevu stala první osobou zatčenou podle tzv. zákona o „nárazníkové zóně“ zakazujícího protesty před potratovými klinikami, projevila svou vděčnost Trumpově administrativě.
„Vše, co jsem dělala, bylo, že jsem mírumilovně nabízela poradní rozhovor všem, kdo chtěli přijmout moji nabídku na rozhovor. Neporušila jsem zákon, neovlivňovala jsem, neobtěžovala, nezastrašovala,“ říkala.
„To nemůže být spravedlivé. Je povzbudivé, že jiní po celém světě, včetně vlády USA, si tu nespravedlnost uvědomili a vyjádřili svoji podporu.“
Trumpovi spojenci rovněž nedávno vytáhli případ 42leté anglické matky Lucy Connolly, která byla odsouzena k 31 měsícům vězení za příspěvek na sociální média po vraždě tří malých dívek při taneční party Taylor Swift v Southportu migrantem druhé generace Axelem Rudakubanou.
Vůdce Reform UK a dlouhodobý Trumpův spojenec Nigel Farage prohlásil: „Samotný případ Lucy Connolly ukazuje, že tu opravdu máme dvouvrstvou Británii. Moji američtí přátelé nemohou uvěřit, co se v Británii děje.“
V únoru během schůzky v Oválné pracovně popřel premiér sir Keir Starmer, že by jeho země měla problém se svobodou slova, kdy říkal: „V Británii máme svobodu slova už hodně, hodně dlouho a potrvá to ještě hodně, hodně dlouho.“
Podle zprávy od The Times of London z minulého měsíce zatýká britská policie každý den 30 lidí za údajně urážlivé komentáře na internetu nebo jiných platformách, což je dohromady za rok asi 12 000 zatčení.
Kategorie: Autorské překlady
2 komentáře u „Trumpova administrativa vyslala tým k vyšetřování porušování svobody slova v Británii“