Prezident USA Donald Trump smetl návrh Evropské unie na vztahy s nulovými tarify na určité zboží a požaduje, aby blok udělal více k nápravě značné nerovnováhy v obchodní bilanci, jako jsou nákupy více v Americe vyrobené energie.
S tím, jak po celém světě trhy na politiky vyvíjí tlak, přišli v pondělí vůdčí eurokraté s pokusem usmířit Washington ústupky. Předsedkyně Komise EU Ursula von der Leyen řekla, že předala návrh na nulové tarify za nulové tarify na průmyslové zboží, spolu s čímž její obchodní vyslanec Maroš Šefčovit navrhl „posílení spolupráce ve strategických“ oblastech jako polovodiče a minerály.
Brusel však konkrétně neřešil klíčové stížnosti Trumpovy administrativy na neférová cla na auta vyráběná v USA a prodávaná v Evropě a na další obchodní bariéry pro americké potraviny.
Když prezident Trump tento návrh EU v pondělí komentoval, tak reportérům v Bílém domě řekl, že to z jeho pohledu nestačí.
„Ne, tohle ne,“ řekl k nabídce EU prezident Trump a poukazoval na ohromnou nerovnováhu v obchodní bilanci s EU, o které tvrdil, že je kolem 350 miliard $. Podle agentury Obchodního zastupitelství Spojených států byla loni 235,6 miliard $.
„Jedním ze způsobů, jímž by to snadno mohli zažehnat, je, že od nás budou kupovat energii, protože ji potřebují, budou ji muset nakupovat od nás. Mohou ji nakupovat a my můžeme zrušit 350 miliard $ už za týden.“
„EU byla roky velice nepřístupná. Ve skutečnosti byla zformovaná, aby obchodem poškodila Spojené státy, což byl důvod jejího zformování. Zformovaná byla, aby vytvořila tak trochu monopolní situaci, aby vytvořila jednotnou sílu proti Spojeným státům,“ pokračoval prezident.
Pan Trump též poukazoval na dlouhodobé neplnění jejich spravedlivého podílu na Amerikou vedené vojenské alianci NATO, dokud nedávný nátlak jeho administrativy nedonutil významné mocnosti jako Německo, aby se konečně zavázaly plnit jejich výdajové požadavky.
„Takže je platíme, abychom je vojensky chránili, a oni nás škrtí v obchodu. To není dobrá kombinace,“ sděloval.
Trumpovy komentáře a návrhy, aby Evropa zvýšila své nákupy Amerikou vyráběných energií, nejspíš ve formě zemního plynu, by mohly poukazovat na širší strategii Bílého domu.
Prezident Trump během svého prvního období u moci býval k Evropě velice kritický, že moc závisí na ruské energii a zároveň od Spojených států čekají, že budou platit za jejich ochranu před potenciální hrozbou Moskvy. Roku 2018 varoval, že země jako Německo se kvůli závislosti na ruské energii staly „rukojmími“ Vladimira Putina.
Bílý dům by tudíž nátlakem na EU, aby kupovala více amerického plynu, mohl snížit obchodní deficit, přičemž by zároveň zajistil, že Evropa nebude znovu ruskou ekonomiku posilovat penězi za energie, pokud bude mezi Kyjevem a Moskvou uzavřena mírová smlouva k ukončení války na Ukrajině.
Ač Brusel teprve bude muset Trumpův návrh komentovat, může být EU k takové dohodě svolná. Ve skutečnosti poté, co si Trump zajistil vítězství v prezidentských volbách, šéfová komise Ursula von der Leyen pronesla podobný návrh, aby Evropa zvýšila nákupy kapalného zemního plynu (LNG) z USA.
„Pořád bereme přes Rusko a z Ruska spoustu LNG, proč ho nenahradit americkým LNG, které je pro nás levnější a sníží nám ceny energií?“ říkala v listopadu.
Kategorie: Autorské překlady