Evropská unie spěšně stanovila data schůzek s americkými vyjednavači, jakmile prezident Donald Trump vypálil metaforický varovný výstřel slibem 50procentních trestních tarifů za to, co nazýval záměrně se „pomalu vlekoucí“ rozhovory.
Prezident Trump sdělil, že Evropská unie, trpící i v klidnějších časech notorickou sklerózou, změnila svůj kurz, v němž se dosud při vyjednávání obchodní dohody neskutečně vlekla, a teď buší na dveře, aby se rozhovory hnuly dál. Prezident v internetovém prohlášení uvedl: „Právě jsem byl informován, že EU vyzývá k rychlému stanovení dat schůzek. To je pozitivní vývoj a doufám, že se jim NAKONEC bude líbit i můj požadavek na Čínu, aby otevřela evropské země obchodu se Spojenými státy americkými.“
Obnovení obchodních vztahů USA-EU by mohlo Evropany přivést k radosti a úspěchu, bude-li obchodní dohoda odsouhlasena, řekl s tvrzením, že EU se zatím v tomto procesu „líně vlekla“.
K této změně nálady v Bruselu došlo poté, co prezident Trum tento měsíc signalizoval svou netrpělivost ohledně vyjednávání s Evropou a oznámil 50procentní trestní tarify na evropské importy, protože ty rozhovory „nikam nevedou“ a jednat s tímto blokem „je velice obtížné“.
Prezident okamžitě probuzení evropské čilosti odměnil odložením zavedení tarifů, které se měly spustit už tento týden, o pět týdnů, aby jednání dostala další šanci. Řekl, že k tomu došlo, protože měl osobní hovor s šéfovou Evropské unie Ursulou von der Leyen, která ho požádala o prodloužení a slibovala, „že rozhovory rychle začnou.“
Pro Evropskou unii je toho ve hře hodně. Možné buď budoucí plošné 50procentní tarify, nebo ne, ta už teď podléhá 25 procentním tarifům na kovy a auta. Unie však trpí tím, co Scot Bessent nedávno nazval „problémem kolektivní akce,“ kdy přijmout jakékoliv významné rozhodnutí trvá měsíce, nikoliv dny.
Je to podstatný rys Evropské unie upsaný do její existence. Práva a zájmy jejích malých států chrání dlouhé procesy řízení a přímá veta, což činí rychlé rozhodování nemožným, protože jinak by vše bylo v rukou jen hrstky velkých bohatých zemí, které Unii vedou.
Vzhledem k tomuto v Unii ústavně zakotveném systému, co ji má udržet pohromadě, je jasné, že Evropská unie je z podstaty nenapravitelná, a to je jedním z řady důvodů, proč se Británie rozhodla tento blok před skoro desetiletím opustit.
Kategorie: Autorské překlady