Americký podnik oznámil, že značné navýšení daní pro energetické společnosti ho dohnalo ke stažení se z těžby ropy v Severním moři, čímž podnítili, aby minulý a budoucí prezident Británii varoval, že „páchá ohromnou chybu“.
Prezident Donald Trump během svého prvního funkčního období posílil v Americe produkci energie, čímž zemi změnil na vývozce energie a ve svém druhém období se ve snaze udržet ceny energií nízké ohání svým slibem – „drill, baby, drill“ (vrtej, drahoušku, vrtej). Jeho zjevné obavy, že spojenci selhávají v energetické bezpečnosti – když zrovna teď má Velká Británie nejvyšší ceny energií na světě – se zase předvedly, tentokrát ve Skutečně sociálně motivovaném vyjádření, v němž kárá Británii za ničení investic do energií.
Ve vyjádření reagujícím na oznámení americké vrtařské společnosti, která se stahuje z ropného pole v britském Severním moři, protože pod levicovou, anti-energetickou Labouristickou vládou jsou daně příliš vysoké, prezident Trump napsal: „Británie páchá ohromnou chybu. Otevřete Severní moře. Zbavte se větrníků!“
Ono prohlášení sdělující, že Apache Corporation, která v Severním moři vrtá od roku 2003, se z Británie stahuje, pochází od Obchodní komory Aberdeen a Grampian, a oznamuje, že to stažení způsobila tzv. ‚daň z neočekávaných zisků‘. Labouristická vláda krátce po svém zvolení oznámila, že zvedne „výchozí základní daňovou sazbu na činnosti v ropném a plynovém podnikání na 78 %.“
Mluvčí rodičovské společnosti John Christmann vyjadřující se za Apache Corporation řekl: „Po šesti měsících vyhodnocování jsme dospěli k závěru, že investiční požadavky k vyhovění těmto předpisům, kombinované s drtivým finančním dosahem odvodů z energetických zisků činí produkci uhlovodíků po roce 2029 neekonomickou.“
Šéf Obchodní komory Russell Borthwick řekl: „Trvá to už dva roky, kdy varujeme, že daň z neočekávaných zisků ze Severního moře vyžene kapitál, investice a pracovní příležitosti.“ Řekl, že ačkoliv jsme provedli urgentní změny, tak „by mohlo dojít ke značným škodám pro náš domácí energetický průmysl a pro pracující v něm.“
Labouristická vláda, která se chopila otěží moci roku 2024 kromě toho, že potrestá plynový a ropný průmysl, se rovněž zavázala, že bude ohromně protlačovat ty ‚zelené‘ energie, na něž nastupující prezident Trump poukazoval ve svém vyjádření o zbavení se „větrníků“. Labouristé vytrubují, že obnovitelné energie jsou značně levnější než tradiční energetické zdroje, takže přechod na zelenost vytvoří situaci, z níž budou mít prospěch všichni, ale kritici tato tvrzení zesměšňují, předváděním, že ty obnovitelnosti, aby přežily na trhu, musí mít obrovité dotace.
Kategorie: Autorské články