Čím dál více lidí žije v tzv. tolyamorních vztazích. Podle odborníků se jedná o novou formu vztahu, ve které jsou lidé ochotni přijmout nevěru svého partnera či partnerky a do určité míry se s ní smířit, protože vztah jim jinak funguje a nechtějí o něj přijít.
Současná otevřená doba přinesla už množství nových forem vztahů, které se od monogamie více či méně vzdalují. Lidé již znají například polyamorii – tedy vztah, ve kterém obě strany souhlasí s tím, že budou mít více než jednoho partnera. A právě z názvu „polyamorie“ a „tolerovat“ se skládá tzv. tolyamorie.
„Lidé přijmou nevěru svého partnera či partnerky, a to nikoliv jako součást dohody, ale spíše jako osobní rezignaci. Jeden z páru podvádí, a přestože o tom ten druhý ví a v podstatě to neschvaluje, nijak o tom doma nemluví a neřeší to,“ vysvětluje Veronika Kubíčková, sexpertka ze společnosti Růžový slon.
Podle amerického publicisty a mediálního odborníka Dana Savage, který termín vytvořil, tolyamorismus znamená, že je člověk ochotný nad krátkým románkem svého partnera přimhouřit oči, protože vztah jinak funguje a nechce o něj přijít. „Příkladem jsou i vysoce postavené páry, jako je bývalý prezident Bill Clinton a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Ukázkovým příkladem tolyamorie jsou také Cameron a Daphne, které hrají Theo James a Meghann Fahy ve filmu White Lotus. Dvojice měla mimomanželské poměry s jinými partnery, a přestože o tom oba věděli, neměli žádné obavy,“ říká vztahová koučka a výzkumnice Marie Thouin s tím, že tyto vztahy jsou čím dál častější.
Lidé v tolyamorním vztahu nechtějí otevřený vztah, a zároveň nechtějí, aby jejich vztah skončil. Jsou proto ochotni se s nevěrou do určité míry smířit a tolerovat ji. Ať už jde o emocionální podvádění, občasný sex, flirtování nebo placený sex, tolyamorie vyžaduje, aby člověk přijal, že jeho partner či partnerka provozuje sexuální aktivity mimo jejich vztah. „Lidé v tolyamorním vztahu se proto soustředí na všechny způsoby, jak jim partner projevuje svou lásku.
V tomto typu vztahu často existuje oboustranný prospěch – ať už jde o vzájemnou péči, finanční zabezpečení nebo emocionální bezpečí,“ upřesňuje Veronika Kubíčková.
Kategorie: Autorské články