V rámci obnovené razie proti tzv. „klávesovým válečníkům“ útočícím příspěvky na sociálních médiích spojené s nedávnými bouřemi proti masové migraci začínají v Británii vůdčí levicoví politici požadovat nové restrikce svobody slova na internetu.
Bývalý britský ministerský předseda Tony Blair, jehož neo-liberální vláda Labour Party zavedla určité z nejpřísnějších zákonů o povolené mluvě v moderní britské historii, se přidal k chóru komentátorů požadujících nové razie na sociální média.
Blair v rozhovoru pro LBC Radio tento týden řekl: „Svět se bude muset dát dohromady a ohledně platforem sociálních médií dohodnout určitá pravidla.“
„Není to jen o tom, jak mohou lidé vyprovokovat nepřátelství a nenávist, ale myslím, že je tu i dopad na mládež, zvláště když mají přístup k mobilním telefonům i velmi mladí, a ti si čtou spoustu materiálů a přijímají spoustu materiálů, o kterých si myslím, že jim ohromně matou hlavu.“
„Nevím s jistotou, co by to mělo být, jsem si ale jist, že potřebujeme nějakou odpověď najít.“
Blair není sám, kdo volá po nových restrikcích na sociální média. Tento týden říkal také levicový mluvčí Sněmovny sir Lindsay Hoyle, že vláda by měla zvážit nová omezení projevu na internetu.
„Dezinformace jsou nebezpečné,“ řekl Hoyle. „Sociální média jsou dobrá věc, ale jsou i špatná, když je lidé zneužijí tak, že mohou vyvolat bouře, hrozby, zastrašování, kdy poukazoval, že by nemělo být přijatelné, aby šlo na někoho útočit.
„Tím, co potřebujeme dělat, jsou korekce faktů v tom, co tam je, a když to tak není, tak si myslím, že se vláda musí dlouze zamyslet ohledně toho, co budou se sociálními médii dělat, a co předloží do parlamentu jako návrhy zákona.“
„Myslím, že by to mělo být plošné, nezáleží na tom, v jaké zemi jste, skutečností je, že dezinformace jsou nebezpečné, a žádné dezinformace, nebo hrozby, nebo zastrašování by se neměly připouštět, aby se přenášely přes platformy sociálních médií.“
Unie svobody slova v reakci na Hoylovy komentáře napsala, že je „znepokojivé slyšet mluvčího Sněmovny, jak paušalizuje ‚dezinformace‘ dohromady s ‚výhrůžkami, hrozbami a zastrašováním,‘ přičemž mluví o potřebě rozsáhlejší přeshraniční cenzury. Vzhledem k tomu, že všechna prohlášení o faktech nebo názorech se v průběhu času mění, tak kdo má definovat, co je ‚dezinformace‘ a kdy?“
Kategorie: Autorské články