Odcházející německý kancléře vyslovil frustraci, jakou po celé Evropě pociťuje vládnoucí třída nad tím, že prezident Donald Trump boří obchodní režim, a očerňují to jako „útok“.
Evropská unie, která byla postižena tarify dvakrát tak vysokými jako Británie po Brexitu, a to kvůli jejím protekcionistickým politikám a tarifům na dovozy, vyjadřuje svoji roztrpčenost a dokonce až pobouření nad snahou prezidenta Trumpa reformovat obchodní vztahy Spojených států se světem.
Ve čtvrtek promluvil i německý kancléř Olaf Scholz, který je technicky vzato stále u moci i šest týdnů po prohraných únorových spolkových volbách, aby hájil globalistický režim. Říkal: „Tohle je útok na obchodní řád, který celému světu vytvářel prosperitu,“ a nazval Trumpovu politiku za „z podstaty škodlivou“ i s varováním „všichni z toho budou jen poškození,“ hlásí Tagesspiegel.
Scholz Evropskou unii vyzýval, aby „ukázala svoje svaly,“ čímž pobízel k instinktivním reakcím místo přijetí přístupu jako např. Británie, tj. vyjednávat.
Několik evropských vůdců, včetně německé ministryně zahraničí, se pokusilo to, co Trump nazval ‚Dnem osvobození‘, přejmenovat na ‚Den inflace‘, aby tak posílili oficiální poselství evropským voličům, že tyhle změny budou inflační.
Ale ač Německo tvrdí, jak bude Trumpova odveta proti tarifům Evropské unie škodlivá, tak odůvodněním jeho levicové vlády je, že Trumpovo řešení je ve skutečnosti ubohé a brzy se zhroutí, neboť stačí jen, aby se mu Evropská unie postavila. Ministr hospodářství a vicekancléř Robert Habeck řekl, že věří, že prezident Trump, až se dostane pod dostatečný mezinárodní tlak, tak tu politiku tarifů zruší, kdy říkal: „Ten nátlak se musí vyvinout hned.“
Řekl: „K odvetě proti USA je už na stole vše,“ a nadhodil nové daně na americké ‚digitální giganty‘. Představa, že Trump rychle couvne, se zjevně zakládá na evropských dogmatických představách, že tím tarify nejvíce postiženým bude Amerika.
Jinde polská globalistická vláda mluvila o „tvrdé a bolestivé ráně“ a Francie o „katastrofě“.
Jednotlivé evropské státy mohou v podstatě svobodně USA kritizovat, protože ty nad svojí vlastní obchodní politikou nemají žádnou kontrolu, neboť tu stanovuje Brusel. Naproti tomu Evropská unie musí volit slova opatrně a nemůže s vážnou tváří tarify odsuzovat, jelikož je vybudována jako protekcionistický blok, který tarify široce využívá k ochranářství svého domácího trhu.
A tak se obchodní komisař EU Maroš Šefčovič ve čtvrtek ráno přesně vyjádřil prohlášením: „Neospravedlnitelné tarify nevyhnutelně vybuchnou do tváře,“ čímž jemně naznačuje, že ty evropské tarify jsou správné, ale ty americké ne. Tento komisař říkal, že EU by měla „naše reakce kalibrovat tak, aby tím poskytovala patřičný čas k rozhovorům,“ varoval však, že blok „nemůže zůstat nečinný“, dokud od Washingtonu nedostane „spravedlivou dohodu“. Říkal také, že v pátek bude mluvit se svými americkými protějšky.
Kategorie: Autorské články