Nový průzkum ukazuje, že AfD vyrostla na 21,5 %, tj. na nejvyšší podíl hlasů za rok, a to jen týdny před vypjatými německými spolkovými volbami.
Nový průzkum od Insa zjišťuje, že Alternativa pro Německo (AfD) dosáhla značného zisku podpory od voličů, a to když Německo stojí před předčasnými spolkovými volbami v únoru. Tento průzkum z prvních dnů nového roku ukazuje, že AfD by mohla získat 21,5 procenta, kdyby ty volby snad proběhly tuto neděli, což je za celý rok nejvyšší počet z průzkumů.
Blok konzervativní Unie (CDU/CSU) vedený kandidátem na kancléře Friedrichem Merzem si udržuje svůj podíl z prosince 31 procent, zatímco vládnoucí Sociálnědemokratická strana (SPD) zažívá mírný útlum a propadá se o jedno procento na 15,5 procenta.
Zelení se pod Robertem Habeckem vyšplhali o 1,5 procenta na 13,5 procent, zatímco strana BSW se propadla o jedno procento na 6,5 procent.
Spolu s tím se strana Svobodných demokratů (FDP), která byla donedávna ve vládě, propadá na 4 procenta, tj. pod pětiprocentní práh vyžadovaný pro vstup do Bundestagu, stejně jako je to se Stranou levice na 3 procentech.
Průzkum též zkoumal, jak se během období svátků vyvíjely záměry voličů. Každý druhý respondent říkal, že o politice diskutoval s příbuznými a přáteli, a každý desátý hlásil, že poté změnil své volební preference, což je potenciálně rozhodující faktor přetvářející velice vypjaté volby příští měsíc.
Šéf Insa Hermann Bikert v rozhovoru pro Bild uvedl, že Unie by se k sestavení většiny mohla „rozhodnout mezi třemi stranami“ – SPD, Zelení a AfD – ale Merz opakovaně zavrhoval jakýkoliv výhled na spolupráci s touto pravicovou stranou. I přes tento postoj v pondělí spolu-předsedkyně AfD Alice Weidel na Merze naléhala, aby ten tzv. sanitární kordon proti její straně opustil, kdy poukazuje na příklad Rakouska, kde se teď má vůdce FPÖ Herbert Kickl stát kancléřem.
„Ten firewall proti AfD nevydrží,“ trvá na svém Weidel.
Výsledek tohoto průzkumu přichází krátce po teroristickém útoku na vánoční trh v Magdeburgu, v němž v prosinci saúdský přistěhovalec vjel svým vozem do oslavujícího davu. Šest lidí bylo útokem zabito a skoro 300 zraněno, což vyvolalo obnovení debaty o národní bezpečnosti a imigrační politice. Volání po tužší kontrole hranic a po přísnějším přijímacím procesu se v diskurzu kampaně stalo ústředním tématem nejen u pravicových, ale i u mainstreamových stran.
Nedávno vyvolal techno-miliardář Elon Musk další kontroverzi schválením AfD. Musk v příspěvku na platformu sociálních médií X prohlásil: „Pouze AfD může zachránit Německo,“ a oznámil, že interview s Weidel bude zveřejněno 9. ledna, čímž potenciálně v této kritické době posílí mediální pokrytí AfD.
Ohledně imigrace se i německé tradiční strany posunuly značně doprava, kdy tento trend se po teroristickém útoku v Magdeburgu zrychluje. V neděli oznámila ministryně vnitra, že vláda by mohla zrušit stav ochrany určitým syrským uprchlíkům, kteří se neintegrovali do Západní společnosti. K tomuto dochází měsíc po pádu bývalého syrského prezidenta Bashara Assada, což vyvolalo dočasné přerušení vyřizování nových žádostí o azyl Syřanům.
„Jak stanovuje náš zákon, tak Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky zreviduje a zruší udělenou ochranu, pokud lidé už ochranu v Německu nebudou potřebovat, protože situace v Sýrii se stabilizovala,“ řekla v neděli mediální skupině Funke Feaser. Od lidí nevedených jako pracující nebo školení by se mohl požadovat návrat do Sýrie. Kandidát CDU Merz varoval, že Německo z té válkou rozervané země „už nemůže přijímat více Syřanů“ a že ti, kdo se neintegrovali, by se měli vrátit.
Spolu s tím i vedoucí členové CDU podporují návrh na deportaci žadatelů o azyl po dvou trestních rozsudcích, což je politika, jakou AfD zavrhuje jako nedostatečnou. Kritici namítají, to narůstající kriminalitu zmírní jen málo. Činitelé AfD navrhují ještě tvrdší restrikce na cizince odsouzené za trestné činy, čímž zase vytahují základní volební téma, které tuto stranu v nedávných průzkumech pozdvihlo nahoru.
Kategorie: Autorské články