Německá ekonomika se pod vládnoucí krajně levicovou vládou dále hroutí.
Německá ekonomika se dále potácí, kdy Barometr zaměstnanosti Ifo se propadá na nejnižší úroveň za čtyři roky, kdy to odpovídá propadu za koronaviru roku 2020. Mezitím bankroty vyrůstají o dvouciferná čísla.
Pro německou ekonomickou krizi je charakteristický nedostatek zakázek, vysoké náklady na práci a energie i vysoké regulace, což společnosti vede, aby propouštěly zaměstnance a odkládaly nábory, takže se tento indikátor v Mnichově sídlící Ifo v prosinci propadl na 92,4 poté, co se v listopadu propadl na 93,3. Využitá data se shromažďují z průzkumu u manažerů po celém Německu.
„Méně a méně společností nabírá zaměstnance,“ řekl Klaus Wohlrabe, který průzkumy Ifo vede. „Oproti tomu podíl společností, které chtějí propouštět zaměstnance, roste. Téměř ve všech sektorech se uvažuje o propouštění.“
Zvláště auto-průmysl a jeho dodavatelé byli postiženi nejtvrději. Není to ale jen výroba. I maloobchody plánují snížení personálu, ne jeho nábor.
„Ač turistika lidi nabírá, tak poskytovatelé osobních služeb a pohostinství zaměstnance snižují,“ řekl Wohlrabe.
Také Spolkový statistický úřad oznámil, že bankroty dále rostou, kdy ta čísla v listopadu vyskočila o 12,6 procent oproti stejnému měsíci loni.
Data ukazují, že meziroční nárůsty v počtech insolvencí zůstávají ve dvouciferném rozsahu už od června 2023, kdy jen jediný měsíc v tom byla výjimka a bylo to jen jednociferné číslo.
Jak odborníci na ekonomické předpovědi, tak i vláda uznávají, že Německo je už druhý rok v řadě v poklesu.
„Trvalý ekonomický obrat není ještě v dohledu,“ píše se v poslední měsíční zprávě od Spolkového ministerstva hospodářství.
Nejenže ekonomická nejistota je vysoká kvůli běžným faktorům, ale ve vzduchu visí i hrozba tarifů od Spojených států. Zvolený prezident Donald Trump slibuje, že Evropu a Čínu postihne tarify až 25 procent, kdy Německo očekává, že zavedou-li se tato cla, tak nesmírně utrpí.
Kategorie: Autorské články