Skoro devět z deseti francouzských voličů si myslí, že nedávno dosazená vláda letos zkolabuje, přičemž většina říká, že chtějí rezignaci prezidenta Emmanuela Macrona.
Ani ne měsíc poté, co byla v Hôtel Matignon dosazena vláda François Bayroua už lidé ve Francii čekají, že padne. Podle průzkumu Odoxa-Backbone pro Le Figaro si 86 procent lidí myslí, že prezident Macron bude muset letos jmenovat dalšího premiéra.
Dlouhodobý neo-liberální spojenec Macrona Bayrou byl v prosinci vybrán, aby nahradil Michela Barniera, když v Národním shromáždění zkolabovala jeho vláda, jelikož Národní obroda (RN) Marine Le Pen při hlasování o nedůvěře spojila síly s levicovou Novou populární frontou (NFP), což znamenalo, že ve Francii byl poprvé po více než šesti desítkách let ministerský předseda sesazen parlamentem.
Bayrouovu vládu by mohl čekat podobný konec, pokud nezvládne v hluboce rozpolceném Národním shromáždění uzavřít kompromisy o důležitých záležitostech, zvláště pak o rozpočtu.
S tím, jak Francii hrozí potenciální degradace ratingovými agenturami a finanční pokuty EU kvůli jejímu rostoucímu dluhu a deficitu, požadoval bývalý premiér Barnier navýšení daní o 40 miliard euro a krácení dávek. Odpůrci z křídla Le Pen namítají, že vyšší daně přibrzdí růst a ty problémy ještě zhorší.
Kvůli rozhodnutí prezidenta Macrona vypsat v létě předčasné legislativní volby i kvůli jeho volební dohodě s krajní levicí na poslední chvíli, aby zabránil straně Le Pen převzít v parlamentu moc, je současné Národní shromáždění rozštěpené do tří frakcí, takže získání většiny ke schválení jakýchkoliv zákonů je čím méně pravděpodobné.
Macronovi francouzská ústava až do července zákonem zakazuje vypsání předčasných voleb. V současnosti 50 procent veřejnosti neví, koho podpořit, dokud nepřijdou nové volby.
Avšak přes 61 procent by upřednostnilo, kdyby prezident Macron rezignoval z úřadu, což je od září sedmiprocentní nárůst, a to by přivodilo prezidentské volby. Macron se však zařekl, že v Elysejském paláci vydrží až do konce svého funkčního období roku 2027.
Aby trochu uvolnil politický tlak, nadhodil Macron v novoročním projevu, že je otevřený nechat některá témata, aby se o nich hlasovalo v národním referendu. Ač nenaznačil, jaké záležitosti by se mohly předložit k hlasování, tak Le Pen už dávno tvrdí, že v národním referendu by se měla předložit imigrace.
Panuje však hluboká skepse ohledně toho, zda by vláda ctila výsledky referenda, kdy jen 28 procent lidí říká, že Macronovi věří, že by naplnil vůli lidí.
Kategorie: Autorské články