Při zpětném pohledu byla ruská hyperbolická rétorika předcházející těmto rozhovorům pravděpodobně špatně nasměrována a pro takové představitele, jako je Medveděv, by bylo lepší věřit ruským partnerům, jako je Indie, místo toho, aby pochybovali o jejich záměrech.
Tento víkend švýcarská jednání o Ukrajině , která vyloučila Rusko a nezúčastnila se jich většina globálního Jihu, skončila převážně neškodným společným komuniké, které si můžete přečíst zde . Jen zopakovala některé z hlavních bodů, o kterých Západ hovořil o tomto konfliktu, a zároveň zahrnula několik řádků o jaderné bezpečnosti a humanitárních otázkách. Přesto se někteří z předních účastníků, jako je Indie, stále rozhodli nepodepsat , což zklamalo organizátory.
Vedoucí delegace této země vysvětlil principiální neutralitu své vlády vůči tomuto konfliktu, kdy se bude vždy účastnit jakékoli mírové iniciativy, i když nesouhlasí s jejími podrobnostmi. V této souvislosti je také důležité zmínit, že švýcarský prezident řekl, že během summitu byly vyjádřeny „různé názory“, čímž naznačil, že Indie a další ruští partneři jemně zatlačili na Ukrajinu a západem plánované řešení tohoto konfliktu.
Další zajímavou lahůdkou, která vzešla ze summitu, byla ukrajinská komisařka pro lidská práva, která později odhalila , že někteří z účastníků, kteří „mají tradičně dobré vztahy s Ruskem“, nabídli zprostředkovatele mezi dvěma válčícími stranami. Vzhledem k tomu, jak jsou vztahy Indie s Ruskem oficiálně považovány oběma stranami za zvláštní a privilegované strategické partnerství, dávalo by dokonalý smysl, aby vedoucí její delegace byl jedním z těch, kdo nabízel diplomatické služby své zemi.
Tyto dodatečné výsledky kontrastovaly s očekáváním některých ruských představitelů, jako je bývalý prezident a úřadující místopředseda Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv, který koncem minulého měsíce tweetoval , že země, které se rozhodly zúčastnit, mlčky stojí na straně Ukrajiny. Méně dramatická prohlášení učinili i další představitelé, jejichž podstatou bylo, že tyto rozhovory byly ztrátou času a mohl by je Západ využít k zesílení svého tlaku na Rusko.
Je pochopitelné, že Rusko rozzlobilo, že se konala multilaterální akce o ukrajinském konfliktu bez jeho účasti, ale jeho reakce na tento poslední byl mnohem tvrdší než předchozí podobné události za poslední rok, jako byly rozhovory v Jeddahu, kde byla kyjevská ultimáta v popředí. a střed. Kontrast mezi těmito přístupy byl vysvětlen zde , který se scvrkává na změněné diplomatické podmínky, protože Čína a Brazílie se nyní snaží společně vést spravedlivější a inkluzivnější mírový proces.
Aby tyto počínající snahy přinesly co největší ovoce, bylo nutné, aby poslední švýcarské rozhovory selhaly, zejména kvůli nedostatečné účasti z globálního Jihu. To vytváří nejnovější iniciativu s větší šancí na úspěch, protože předvídatelně větší počet účastníků z globálního Jihu by mohl být prezentován jako význam větší mezinárodní podpory pro společný čínsko-brazilský šestibodový mírový konsensus . V souladu s tím by se výše uvedené zásady mohly stát základem pro nové kolo rozhovorů.
Když se vrátíme k události z minulého víkendu, nebylo to zdaleka tak špatné, jak někteří v Rusku očekávali, zvláště poté, co vyšlo najevo, že Indie a další odmítly podepsat společné komuniké, zatímco Ukrajina odhalila, že někteří z nich dokonce nabídli, že zprostředkují ukončení konflikt. Při zpětném pohledu byla ruská hyperbolická rétorika předcházející těmto rozhovorům pravděpodobně špatně nasměrována a pro takové představitele, jako je Medveděv, by bylo lepší věřit ruským partnerům, jako je Indie, místo toho, aby pochybovali o jejich záměrech.
Kategorie: Autorské články
Ono setkání, ať již tomu může být dáván název i jiný, mělo 78% úspěšnost – pro Ukrajinu, samostatný stát, který byl ze strany Ruska před více než 2 roky vojensky napaden a je stále Ruskem okupován. Těch zmařených životů, ať již vojáků na obou stranách, ale i civilistů, a bohužel i dětí, bylo už moc. Proč? Komu to prospěje? Proč válka? Komu to prospěje? Proč ne mír?
Válka začala v roce 2014 vražděním civilistů na Donbase a Luhansku a ne před dvěma lety. To jenom zaslepení pitomci nejsou schopni pochopit.
Bylo to cvičení v marnosti. Překvapuje mě, že to mocnosti neodpískaly, když věděly, že to k ničemu nebude /viz Bidenova nepřítomnost, jen na skok Kamaly), ale nejspíš si to vydupal zoufalý Zelenskyj. Nedostal nic, jen se mu podařilo rozzuřit Scholze, který před jeho neodbytností otráveně utekl. A při podpisu nemastné neslané rezoluce, kterou žádný z velkých hráčů nepodepsal, spadly i poslední fíkové listy: všichni dávají ruce pryč. Litují. Mají důležitější problémy. Možná ještě hodí nějaký bakšiš, ale tím to končí.
Parta žvanilů se akorát dobře nažrala a zvětšila uhlíkovou stopu. Jinak nepřinesla vůbec nic pozitivního.