Demokratickou vůli Maďarského lidu potlačit šíření ideologie LGBTQ+ by měla Evropská komise potrestat, požádala ve středu skupina 16 zemí EU.
V reakci na nedávno schválenou legislativu konzervativní vlády premiéra Viktora Orbána zakázat v Maďarsku pochody hrdosti podepsala více než poloviny členských států Evropské unie otevřený dopis požadující, aby Budapešť buď změnila kurz, nebo bude potrestána Bruselem.
Tu „deklaraci podepsaly země obnášející Rakousko, Belgii, Česko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francii, Německo, Irsko, Litvu, Lotyšsko, Lucembursko, Nizozemsko, Portugalsko, Slovinsko a Švédsko.
„Respekt a ochrana lidských práv a základních svobod všech lidí, včetně osob LGBTIQ+ jsou neoddělitelné od toho být součástí Evropské rodiny. Je to naší povinností a společným závazkem členských států a evropských institucí,“ praví tyto země ve společném prohlášení.
Po vyhlášení těchto progresivních principů Maďarsko vyzvaly ke zrušení své legislativy, „aby tak zajistilo respektování a ochranu lidských práv a základních svobod pro všechny své občany a tudíž dodrželo své mezinárodní závazky.“
Dodaly, že Evropská komise „pokud nebudou tato opatření patřičně revidována, tak by měla promptně plně využít veškeré nástroje pro vládu práva, které má k dispozici.“
V březnu maďarská vláda upravila svůj zákon o právu shromažďování, aby zakázala veřejné demonstrace, které se považují za škodlivé pro duševní rozvoj dětí.
Ač tento dodatek konkrétně nezmiňuje Pochody hrdosti, tak ty byly zmíněny jako příklady vládou, když mluvčí Orbánovy strany Fidesz Tamás Menczer v té době řekl: „Pochody hrdosti nejsou slučitelné s ochranou dětí!“ s dodatkem, „každý, kdo spatřil i jen pár fotonů a videí z předchozích Pochodů hrdosti, to ví.“
Brusel s Budapeští jsou do sebe v této záležitosti zakousnuty, kdy Eurokraté předtím už kritizovali zákony zakazující LGBQ+ obsah v dětských televizních programech. EU rovněž zuřila kvůli nedávno oznámeným plánům zakázat neziskovkám financovaným ze zahraničí, aby v Maďarsku zakládaly levicové mediální kanály, o nichž Orbánova vláda tvrdidla, že provádí vměšování do maďarské demokracie.
V současnosti Komise EU Maďarsku zadržuje asi 18 miliard € kvůli údajnému porušování „vlády zákona.“ Avšak podle komisaře EU pro vládu zákona Michaela McCratha se už uvažuje o dalších sankcích.
Uvedený Eurokrat v rozhovoru s POLITICO tento měsíc řekl, že Brusel plánuje v příštích sedmi letech rozpočet využívat, aby „se vybudovala užší vazba mezi vládou zákona a přístupem k financování od EU.“
„Vláda zákona je základní součástí členství v EU,“ říkal McGrath. „Není to něco volitelného navíc, všechny členské státy ji musí respektovat. A situace v Maďarsku prostě není přijatelná.“
Další potenciální sankce EU proti Maďarsku, které už ekonomicky trpí v důsledku bruselských trestů, přichází, když premiér Viktor Orbán stojí před tvrdou kampaní za znovuzvolení příští rok proti globalistickému přívrženci EU Péterovi Magyarovi. Potenciální sankce by šly tudíž potenciálně využít jako klacek k poškození a snad i sesazení konzervativního maďarského vůdce.
Kategorie: Autorské překlady