V Praze debatoval oceňovaný americký novinář Michael Shellenberger, jeden z autorů Twitter Files a byl Společností pro obranu svobody projevu nominován na cenu za svobodu projevu.
Digitální platformy jako Facebook, Twitter nebo YouTube se staly hlavními veřejnými fóry a svoji výjimečnou ekonomickou sílu používají také ve formě moci politické. Uživatelé sítí jsou čím dál častěji vystaveni jejich cenzurním zásahům a filtrování nepohodlných informací ovlivňuje i politickou soutěž a samotné volby. Nový vlastník sítě Twitter/X, Elon Musk, umožnil třem renomovaným publicistům zveřejnit interní dokumenty, které odhalily politickou objednávku cenzury ze strany americké vlády a bezpečnostních služeb. Jedním ze tří publicistů byl právě Michael Shellenberger a celý skandál, který mnozí přirovnávají k Watergate, můžete znát pod názvem Twitter Files.
Nejen o tom mluvil v Klubu Lávka ve své přednášce Válka proti svobodě projevu: Proč vlády směřují k cenzuře a jak se tomu bránit.
Projekt udílení cen za svobodu projevu byl spuštěn letos v březnu. Hlavním cílem je vyzdvihnout příklady odvážných osobností a organizací, které se stavějí na podporu ubývající svobody slova a brání pluralitní demokracii proti cenzurní legislativě nebo kultuře umlčování nepohodlných názorů.
Veřejnost může nominovat své favority online na webu ZaSvoboduProjevu.cz. Aktuálně evidujeme přes tisíc nominací. Vyhlášení proběhne v listopadu na společenském večeru.
Zda-li se novinář Michael Schellenberger stane jedním z oceněných, o tom rozhodne porota složená z respektovaných osobností různého profesního zázemí, které se svobodou projevu dlouhodobě zabývají. Jsou mezi nimi např. členové mediálních rad Vadim Petrov, Pavel Matocha a Angelika Bazalová, ombudsman Stanislav Křeček, profesor práva Ivo Telec, moderátorka Martina Kociánová, filmový herec Marek Vašut, Zbyněk Petráček, novinář a signatář Charty 77, nebo Adam Růžička, ředitel Institutu H21.
Kategorie: Autorské články