Skoro šedesát procent Francouzů si myslí, že pod prezidentem Emmanuelem Macronem obecný stav svobody erodoval, zjistil průzkum.
Průzkum od CSA vedený pro Le Journal du Dimanche před nadcházejícím Summitem svobody zjistil, že 57 procent francouzské veřejnosti si myslí, že během posledních osmi let jejich svoboda uvadla. Oproti tomu jen sedm procent tvrdilo, že od roku 2017, kdy Emmanuel Macron nastoupil do Elysejského paláce, svoboda posílila.
Ty noviny v komentáři k výsledkům uvedly: „Už to není kritika, je to zhroucení důvěry. Latentní rozvod mezi občanstvem a mocnáři vnímanými jako neschopní zachovat základní práva, či hůře, jsou k nim lhostejní.“
„Otázka svobod, dlouho zůstávající v debatách intelektuálů, se teď vrací do srdce debat veřejnosti. Ale ne v teoretické formě, jak to bývalo v někdejších diskusích. Je znepokojivé, jak se vše obrátilo do téměř defenzivního stavu po souhrnu šoků od zdravotní krize, cenzury na sociálních sítích, tlaku woke progresivistů proti volnosti projevu… Došlo k tolika trhlinám v demokratických strukturách,“ dodal Le JDD.
Ty problémy začnou vypadat ještě chmurněji, podíváme-li se na konkrétní svobody, kdy osm z deseti říká, že nejméně jedna z dvanácti základních svobod uvedených v dotaznících během posledních osmi let oslabila. Noviny tvrdí, že takový sentiment vyjadřují „všechny generace, všechny sociální skupiny, veškeré voličstvo.“
Oblasti vrcholných obav tvoří „pilíře života v demokracii“, kdy 58 procent se obává ohrožení svobody slova, 51 procent práva na soukromí a 47 procent se bojí o svobodu tisku.
Také 44 procent vyjádřilo obavy z náboženských svobod, 44 procent o svobodu vzdělání, 43 procent o svobodu spolčování, 40 procent o svobodu pohybu a 39 procent o svobodu svědomí.
Průzkum uvádí, že kromě toho, že je to tak napříč věkovými skupinami a pohlavími, jdou obavy o základní svobody napříč politickým spektrem, kdy jak příznivci levicové strany LFI (Francie v revoltě) s 94 procenty, tak příznivci pravicově populistické Národní obrody (88 procent) vyjadřují hluboké obavy.
Le Journal du Dimanche se tudíž domnívá, že ve Francii se „vynořuje nový ideologický rozkol.“ Ač 76 procent respondentů říká, že si přejí, aby byli političtí vůdci oddanější hájení svobody, tak si ty noviny všímají, že se toho problému ještě nechytila žádná politická strana jako základní složky své platformy, kdy většina se spíše zaměřuje na ekonomické či sociální záležitosti.
„Prozatím se žádná strana opravdu těchto obav nechytila. Půda pro to je ale úrodná. A každý, kdo ví, jak servírovat svobodu jako slib, a ne jako relikt, by dost dobře mohl otevřít novou politickou kapitolu,“ napsaly ty noviny.
„Je tomu tak mezi mladými lidmi stejně jako mezi staršími, u voličů na levici i těch na pravici. Je v tom vzácný konsensus v časech, kdy ve všem jsou rozkoly. Touha po svobodě už nerozděluje, naopak sjednocuje.“
Onen průzkum potvrzuje varování od viceprezidenta USA JD Vance během jeho únorového projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci. V něm říkal, že největší hrozba pro evropské demokracie je „zevnitř“ a že takovými pokusy o údajné zaštítění demokracie proti tzv. dezinformacím a proti vzestupu opozičních ideologií, vůdci ničí právě tu věc, o které tvrdí, že ji chrání.
Kategorie: Autorské překlady