Generální tajemník NATO Mark Rutte říká, že Evropa a USA by po skončení Ukrajinského konfliktu postupně měly s Ruskem normalizovat vztahy.
K jeho prohlášení dochází den poté, kdy se tento šéf USA vedeného vojenského bloku v Bílém domě setkal s prezidentem Donaldem Trumpem v době, kdy Washington vyvíjí úsilí dohodnout mezi Ruskem a Ukrajinou příměří.
I prezident Trump vyjádřil zájem o obnovu ekonomických vztahů s Ruskem, kdy tento nápad podporuje i ruský prezident Vladimir Putin.
RT hlásí:
Rutte v pátek promlouvající v televizi Bloomberg vzpomínal, že když byl ještě premiérem Nizozemska, tak měl s Putinem „mnoho dohod“ a „mnoho jednání“.
„Rusko tu je dlouhodobě pořád, Rusko neodejde,“ řekl. „Bude normální, až ta válka pomine, aby Evropa nějak krok za krokem a i USA krok za krokem obnovovaly s Ruskem normální vztahy,“ tvrdil.
Možné členství Ukrajiny v tomto bloku v současném mírovém procesu už není na stole, potvrdil Rutte s poukazem, že na tom Moskva trvá.
Většina vůdců EU s pozoruhodnou výjimkou Viktora Orbána z Maďarska a Roberta Fica ze Slovenska prosazovala pokračování v konfrontaci s Ruskem i přes probíhající mírový proces.
Evropské země NATO dodávají Kyjevu zbraně už od eskalace tohoto konfliktu roku 2022. Někteří členové bloku, jako Francie, nadhodili i nápad na vyslání vojsk na Ukrajinu k monitorování příměří. Ten Rusko zavrhlo a tvrdí, že kontingent NATO na Ukrajině vyslaný bez mandátu OSN bude považován za legitimní cíl.
Moskva EU obvinila z militarizace proti Rusku, neboť vůdci tohoto bloku podporují 800 miliard € dluhu a zrušení dluhových brzd pro svůj vojenskoprůmyslový komplex.
Trump, jakožto největší přispěvatel NATO, evropské členy tohoto bloku neustále kritizoval za neplnění cílů obranných výdajů.
NATO udržuje vůči Moskvě nepřátelský postoj už od připojení Krymu k Ruské federaci roku 2014 a od následné eskalace ukrajinského konfliktu roku 2022. Tento vývoj vedl k suspendování praktické spolupráce a ke značnému vojenskému posilování zemí NATO na ruských hranicích.
Kategorie: Autorské články