Generální tajemník Spojených národů (OSN) Antóni Guterres rozpoutal kampaň strašení tvrzeními, že klimatická změna ničí ekonomiky všude po světě.
„Žádná země není ušetřena před dopady klimatické katastrofy,“ napsal v sobotu tento portugalský socialista. „Ta zabíjí lidi všude.“
Jediným důsledkem globálního oteplování nejsou jen ty všudypřítomné smrti, varoval, protože šoky způsobené klimatickou změnou v globální ekonomice dodavatelským řetězcům také „všude zvyšují náklady.“
„Zdecimované sklizně všude tlačí ceny potravina nahoru,“ pokračoval. „Zničené domovy všude zvyšují pojistné.“
„A nevyhnutelným závěrem z tohoto všudypřítomného teroru? Potřebujeme všude klimatickou akci #ClimateAction ,“ prohlásil.
Komentátoři na sociálních médiích rychle šéfovi OSN navrhli, aby se trochu doučil vědu.
Jeden uváděl, že události extrémního počasí nejsou „klimatickou katastrofou,“ zatímco další Guterresovi připomněl, že Čínská lidová republika emituje více skleníkových plynů než celý rozvinutý svět dohromady.
Zase další dospěl ke zjištění, že spolehlivá a dostupná energie je „klíčovým zdrojem pro daleko větší ochranu proti úmrtím kvůli extrémům počasí“ a že ta lidstvu umožnila značně snížit počet úmrtí.
To vypadá, jako by OSN „chtěla ze spolehlivé energie udělat drahou a nedostupnou, místo aby urychlila adaptaci,“ dodal.
Dochází k nárůstu zjištění, že klimatický alarmismus už asi ztrácí půvab a s každým uplynulým měsícem přichází o atraktivitu, jelikož svět zatvrzele odmítá skončit, protože to globální oteplování a žádné z těch proroctví dne zkázy se nenaplňuje.
V tomto uplynulém týdnu si Wall Street Journal utahoval ze zkrachovaného klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu.
„Běhen návratu k realitě politická podpora pro čistou uhlíkovou nulu kolabuje,“ uváděla ta esej. „Donald Trump se rozhodl vycouvat ze zelených dotací svého předchůdce i s nepřátelskými předpisy proti fosilním palivům.“
„Už jednou se stáhl z Pařížské smlouvy a nejspíš to udělá zase. Minulý týden se zhroutila německá vládní koalice, protože Berlín si už nemůže přechod k čisté nule dovolit,“ dodal.
Ve stejnou dobu i další evropské země „nejspíš své klimatické cíle opustí, jelikož voličům začínají být jasné náklady, co to obnáší,“ zatímco Čína se valí vpřed ve zteči při budování uhelných elektráren „přestože jejich vůdci mají plnou pusu klimatických zbožností.“
Mezitím však je pro Antónia Guterrese jeho běžným jobem pokračovat v křížové výpravě, v níž šíří hrůzu před nacházející klimatickou apokalypsou. Jenže možná brzy zjistí, že káže v prázdném chrámu.
Kategorie: Autorské články