O záležitosti ruských energetických exportů se diskutuje při rozhovorech se Spojenými státy a Moskva říká, že Evropa by musela být duševně nemocná, aby ten levný zemní plyn odmítla.
Rusko se Spojenými státy diskutuje o potenciálním obnovení energetických exportů přes plynovod Severní proud v rámci probíhajících rozhovorů o příměří a o míru, říká Kreml.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu prohlásil, že by bylo výhodné „obnovit normální dodávky energií“ do Evropy, ve sdělení, že o plynovodu Severní proud se teď „diskutuje“ se Spojenými státy. Problém je ten, že v Evropě to nebude vítáno, když byli po skončení Studené války po desetiletí závislí na levné ruské energii, a následně s vypuknutím invaze roku 2022 utrpěli ničivý energetický šok.
Evropské země si ten problém přiznávají pomalu – např. v neblaze proslulém německém výsměchu varováním Donalda Trumpa před jejich zranitelností Ruskem kvůli takové závislosti v roce 2017 – ale když si zažili ty útrapy s adaptací na novou realitu značně vyšších cen energií, možná nebudou moc toužit vrátit věci do stavu, v jakém bývaly.
Lavrov ve zjevně pošťuchující provokaci Evropu škádlil, že asi bude nucena ruské energie zase brát. Pokračoval: „Bude zajímavé, pokud Američané využijí svůj vliv v Evropě a donutí ji ruský plyn neodmítat. Vypadá to tam surrealisticky… Ceny paliv jsou pro Evropu a její podniky několikanásobně vyšší než pro podniky v USA.“
Když Lavrov mluvil konkrétně o plynovodech Severní proud, jehož tři větve vyhodili v raných dnech války sabotéři do povětří, kdy jedna zůstala teoreticky provozuschopná, ale odstavená, tak si všiml, že evropští vůdci jako Ursula von der Leyen „říkají, že nikdy nedopustí obnovení plynovodů Severní proud.“ Nechtít se vrátit k levným ruským energiím musí znamenat, že „tito lidé buď nejsou duševně zdraví, nebo jsou to sebevrazi,“ tvrdil.
Proto, aby Evropa ruský plyn a ropu opět importovala, tak by to přinejmenším znamenalo, že by země Evropy musely zrušit své sankce na ruské podniky a osoby. Podle vlastního vyjádření Evropské unie to v současnosti vypadá nepravděpodobně i v případě míru, jelikož v současnosti je deklarovanou podmínkou Evropy v podstatě totální vítězství Ukrajiny. Mluvčí Evropské komise, kterou vede von der Leyenová, dnes řekla: „Konec nevyprovokované a neospravedlnitelné ruské agrese na Ukrajině a bezpodmínečné stažení veškerých ruských ozbrojených sil z celého území Ukrajiny bude jedním z klíčových předpokladů pro zmírnění nebo zrušení sankcí.“
To staví Evropu do poněkud konfrontační pozice vůči Trumpovu Bílému domu, který si stanovil kurz odtržení Ruska od Číny, když mu opět dá šanci zapojit se do Západní ekonomiky. Avšak zůstane-li Evropa odtržená od ruských energií, tak to pro americký vývoz zemního plynu zaručí stabilní a vysoce přeplácející trh ve prospěch Trumpa.
Avšak prostý fakt, že průmyslovou základnu Evropy drtí astronomické ceny energií, by mohl věci dotlačit k pragmatismu. Ředitel významné ropné společnosti TotalEnergies Patrick Pouyanne v diskusi o ruském plynu řekl: „Nepřekvapilo by mě, kdyby se dva ze čtyř plynovodů Severního proudu vrátily k provozu, ne čtyři ze čtyř… Neexistuje být konkurenceschopný proti ruskému plynu s kapalným zemním plynem, ať už je odkudkoliv.“
Pokračoval: „Myslím, že bude zajímavé, dívat se, jestli levnému ruskému plynu odoláme, nebo ne… Myslím, že Střední Evropa úplně neodolá,“ hlásí Reuters.
Rusko v posledních týdnech o míru mluvilo monumentálním způsobem, kdy to vypadá, že je rozsáhle povolné k iniciativám prezidenta Trumpa. Přirozeně však existují pochybnosti o jejich poctivosti, konkrétně o tom, zda chtějí mír. Sám prezident Trump ve středu řekl: „Mohlo by to být tak, že dělají cavyky. I já jsem to roky dělal. Nechci podepsat kontrakt. Chci tak nějak v té hře zůstat, ale možná to nebudu chtít úplně provést, nejsem si jist. Ale i tak si myslím, že Rusko by rádo, aby to skončilo, a myslím, že teď už by to rád i Zelenskyj.“
I Evropská unie sama je pesimistická, kdy mluvčí Komise Anitta Hipper dodává: „Zkušenosti ukázaly, že Rusko se musí podvolit bezpečnostním požadavkům Evropské komise… Zkušenost ukázala, že musí být posuzováno podle svých činů, ne podle svých slov.“
Oproti tomu i Rusko Evropu obviňuje ze zlých úmyslů. Dnes šéf ruského zpravodajského úřadu zdlouhavě obviňoval země Evropské unie, že používají „technik z nacistické éry, aby strašily evropské filištýnce ruskou ‚hrozbou‘.“ Tyto kroky jsou jako od „Goebbelsova Ministerstva veřejného školství a propagandy,“ říkal a jsou za účelem vnuknutí existenční „rusofobie“ prostřednictvím „vymývání mozků“.
Spojené státy v pondělí odpoledne oznámily oddělené dohody týkající se příměří jak s Ruskem, tak s Ukrajinou. Rusko tvrdí, že už dohlíží na zastavení palby na energetické infrastruktury, a aby se to realizovalo podle rozkazu prezidenta Putina už přes týden. Toto tvrzení Ukrajina zavrhuje, když říká, že na její vlastní energetické infrastruktury se opakovaně útočí.
Kategorie: Autorské články