Spolkový prezident Alexander Van der Bellen porušil tradici pověřením úřadujícího kancléře Karla Nehammera úkolem jmenovat novou vládu, ač jeho strana nedávné volby prohrála poražená pravicovou FPÖ.
Rakousko se potýká se značným deficitem demokracie poté, co spolkový prezident Alexander Van der Bellen jmenoval Karla Nehammera, vůdce Rakouské lidové strany (ÖVP), aby sestavil novou vládu.
K tomuto rozhodnutí dochází i přes jasné vítězství pravicové Strany svobody Rakouska (FPÖ) ve spolkových volbách, což znamená odklon od tradice, tudíž to napříč politickým spektrem rozpoutalo kontroverze.
Van der Bellen své rozhodnutí oznámil v úterý s prohlášením: „Žádná taková strana, která by chtěla z Herberta Kickla udělat spolkového kancléře, prostě není.“ Vůdce FPÖ Kickl, jehož strana v nedávných volbách získala 30 procent hlasů, byl ustrčen, jelikož politický establishment s jeho vedením odmítl spolupracovat. I přesto síla FPÖ ukazuje ohromný růst podpory voličů pro populistické a anti-establishmentové platformy.
Spolkový prezident by tradičně o sestavení vlády požádal vůdce vítězné strany. V tomto případě se však Van der Bellen odvolává na „neobvyklou“ situaci, kdy žádná strana – ani ÖVP, Sociální demokraté (SPÖ), NEOS, ani Zelení – si nepřejí vstoupit do kalice s Kicklovou FPÖ.
„Tentokrát jsem to neudělal, protože je tu strana s nejvyšším počtem hlasů, s níž zjevně žádná další nechce spolupracovat,“ vysvětluje Van der Bellen.
Tato situace ukazuje ohromující paralely s nedávnými událostmi na politickém jevišti Polska, kde konzervativní Strana práva a spravedlnosti (PiS) ve volbách roku 2023 získala největší podíl hlasů, v podstatě jí však zablokovali možnost sestavit vládu. Místo toho moc převzala levicově liberální koalice Donalda Tuska a PiS ustrčila i přes její volební vítězství.
V Rakousku se teď tedy potýkají s otázkou, zda nad skutečnou vůlí voličů nepřevážilo politické manévrování.
Úřadující kancléř Karl Nehammer, který vede ÖVP, dopadl s 26 procenty hlasů jako druhý. Teď se čeká, že zahájí rozhovory s SPÖ a potenciálně i s dalšími stranami, aby si v Národním shromáždění získal většinu.
„Rakousko potřebuje stabilní, efektivní, na poctivosti založenou vládu,“ prohlásil Van der Bellen, když na Nehammera naléhal, aby při sestavování koalice konal hbitě, toto rozhodnutí však rozdmychalo hněv mezi příznivci FPÖ, kteří v tom vidí nehorázné přezírání mandátu voličů.
Vůdce FPÖ Herbert Kickl, který svoji platformu vybudoval na odporu k masové migraci, slíbil, že FPÖ s ním do vlády vstoupí jedině jako s kancléřem. Kickl establishment kritizoval za podvracení demokracie, kdy argumentuje, že odmítnutí dovolit mu, aby to vedl, je urážkou voličů, kteří jeho stranu podporují.
Později se uchýlil na Facebook, aby vyjádřil svůj hněv nad tímto rozhodnutím.
„Dnes spolkový prezident Alexander Van der Bellen dal lidu na srozuměnou, že poruší vyzkoušené a otestované normální postupy naší druhé republiky a nevybere vítěze voleb a nejvíce volenou stranu v Národním shromáždění – tj. FPÖ – k pověření sestavit vládu,“ napsal.
Tento populistický vůdce řekl, že uvedený krok je pro mnohé příznivce FPÖ políčkem do tváře, tvrdil však: „Ještě ale nebylo řečeno poslední slovo. Dnes ještě nenastal soumrak všech dnů.“
Kategorie: Autorské články