FPÖ je v Rakousku v těžké pozici při formování koalice. Strana svobody Rakouska (FPÖ) v neděli večer dosáhla historického vítězství, kdy získala rekordních 28,8 procenta hlasů. Tato anti-imigrační strana též známá svým odporem k sankcím na Rusko, bude mít při formování vlády potíže, přičemž se čeká, že rozhovory o koalici se mohou táhnout i měsíce.
Během nedělních celonárodních voleb bylo prolomeno několik rekordů, kdy FPÖ získala své kdy největší výsledky s 28,8 procenty hlasů, to je i rekordní nárůst o 12,6 procent. Spolu s tím centro-pravicová Rakouská lidová strana (ÖVP) utrpěla historickou ztrátu asi 11 procent, takže zůstala až druhé za FPÖ. Levicově liberální SPÖ poprvé proklouzla na třetí místo.
Výzkumník veřejného mínění Christoph Haselmayer řekl, že výsledek FPÖ je „dvojitě historický“, k čemuž dodal, že „FPÖ je poprvé ve volbách do Národního shromáždění na prvním místě a že také překonala i výsledky Haiderovy FPÖ z roku 1999.“
Úřadující kancléř Nehammer sice nevyhrál, ale jeho ÖVP stejně zůstane šedou eminencí sestavení vlády.
Rozhodujícím faktorem teď bude, jak se věci vyvinou v SPÖ. „Vůdce ÖVP Karl Hehammer zkusí udělat vše, aby semkl koalici tří stran. A NEO je na to už připravená, faktorem nejistoty je ale SPÖ.“
Jedna z hlásných trub bruselských elit, Politico, píše: „Kdyby se snad FPÖ podařilo vybudovat koalici, tak se bude Evropská unie potýkat s blokem euroskeptických populistů zahrnujícím Rakousko, Maďarsko a Slovensko a po volbách příští rok možná i Českou republiku.“
Politický konzultant Thomas Hofer očekává, že po nedělních volbách do Národního shromáždění by zformování nové vlády mohlo zabrat dlouhou dobu.
„Spolkový prezident neposkytne jasný mandát k sestavení vlády už před konečnými oficiálními výsledky. Poskytne stranám čas, aby se zorganizovaly. A tenhle výsledek byl pro ÖVP a SPÖ šokující.“
Kickl je dobře znám jako blízko spojenec maďarského Viktora Orbána, ale na rozdíl od ostatních pravicových evropských vůdců, se na Kickla pohlíží jako na toho, koho nebrat. Maďarský mediální kanál Magyar Nemzet tudíž píše, že je nepravděpodobné, že bude moci vládnout v koalici.
„V Rakousku nejspíš vznikne velká koalice, protože elita nemůže Kicklovi dovolit přístup k moci. Oni Kickla nenávidí, protože ten opravdu tu žumpu vyčistil, a to oni nemohou dovolit,“ řekl Zoltán Kiszelly, ředitel politických analýz v Nadaci centra veřejných znalostí Századvég.
Před volbami se rovněž prohlašovalo, že Nehammer by mohl uvažovat o koalici s FPÖ bez Kickla, je však, že by Kickl po historickém vítězství odstoupil.
„Bez Kickla to není žádná FPÖ,“ řekl Kiszelly.
„Strany kritické k systému, pokud se chtějí dostat do vlády, jsou nuceny uzavírat s elitami dohody. Viděli jsme to v Nizozemsku, ale také v Itálii, v Dánsku, Finsku a ve Švédsku. Na druhou stranu AfD v Německu a FPÖ v Rakousku mají vůdce, kteří dohodu uzavřít nechtějí, takže je perzekuují,“ dodal.
Kategorie: Autorské články