Merz opouští kurz bývalého německého kancléře Olafa Scholze, který Ukrajině odmítal povolit použití německých zbraní proti cílům na ruském území.
Německý kancléř Friedrich Merz zmocňuje k použití německých raket k úderům proti ruskému území, což je krok signalizující dramatickou eskalaci vůči Moskvě.
Rovněž signalizoval, že se to nevztahuje jen na německé zbraně, ale i na další zbraňové systémy ze zemí jako Francie a Spojené státy.
Merz v příspěvku na X napsal: „Uděláme vše, co je v našich silách, pro pokračující podporu Ukrajiny. Což též znamená, že už nejsou žádné restrikce pro dosah zbraní, které dodáváme. Teď se Ukrajina může bránit i útoky na vojenská postavení v Rusku.“
Předtím měl Kyjev tyto zbraně používat jen proti ruským silám na okupovaných ukrajinských územích.
Merz v projevu na „WDR Europaforum 2025“ při digitální konferenci re:publica v Berlíně prohlásil: „Pro dosah zbraní, které dodáváme na Ukrajinu, už nejsou žádné restrikce, ani pro britské, ani francouzské, ani pro naše, ani pro americké.“
Remix News před dvěma lety zveřejnil video maďarského premiéra Viktora Orbána nastiňujícího, jak na počátku toho konfliktu ty země posílaly nejdříve helmy a pak tanky, aby ilustroval, jak hluboko se Západ do té války ponořuje.
Od Orbánova varování se ten konflikt zjevně jen více a více eskaluje.
S tím, jak válka pokročila, země jako Velká Británie a Francie dodávaly pokročilé zbraňové systémy včetně křižujících střel Storm Shadow a Scalp. Německo debatuje o dodávkách svých křižujících střel Taurus s 500kilometrovým dosahem, kdy Moskva varovala, že tento krok by z Německa udělal přímou stranu konfliktu.
Merz střely Taurus ve svém prohlášení výslovně nezmiňoval, ale jeho předchůdce Olaf Scholz takové zbraně odmítl z obav před prudkou eskalací války Ukrajině poskytnout.
K těmto změnám politiky dochází na pozadí pokračujících ruských útoků na ukrajinská města a váznoucího mírového úsilí. Ač Merz poukázal, že Ukrajina by neměla útočit na civilní oblasti a měla by je rozlišovat, tak zdůraznil, že země, která nemůže provést odvetu na území agresora, se nemůže adekvátně bránit.
Za pozornost stojí, že v průzkumech na téma střel Taurus se neustále ukazuje, že většina Němců posílání střel na Ukrajinu odmítá.
Vypadá to však, že Západní země aktivně na ruské síly cílí. Zprávy z listopadu ukazují, že Ukrajina už proti vojenským cílům v Rusku použila střely dlouhého dosahu ATACMS z USA a britské křižující střely Storm Shadow.
Merz též hrozil, že se Západ musí připravit na vleklou válku, i když diplomatické kanály zůstávají otevřené. Poukazoval, že ruský prezident Vladimir Putin pohlíží na Západní návrhy na dialog jako na projevy slabosti s tvrzením, že „Nikdo nás teď nemůže vážně obvinit, že jsme nevyčerpali všechny existující diplomatické prostředky.“
Spolu s tím prezident Donald Trump údajně po nedávných ruských útocích na Ukrajinu pociťuje rostoucí deziluzi. Trump nedávno na své platformě Truth Social spustil ostrou kritiku Putina, kdy šéfa Kremlu označil za „naprosto šíleného“.
Kategorie: Autorské překlady