Německá spolková země Durynsko by se od EU mohla dočkat stejného zacházení jako Maďarsko, pokud se tam k moci dostane „nesprávná“ vláda.
EU by mohla německou spolkovou zemi Durynsko postihnout krácením financování o 1,5 miliardy €, pokud se opováží uplatnit demokracii a nastolit nesprávnou vládu vedenou Alternativou pro Německo (AfD).
S návrhem omezit financování celé spolkové zemi přichází vlivný think tank Centrum Jacquese Delorse (JDC) z Hertie School v Berlíně, kdy bývalá poradkyně Eurokomise Luise Quartisch doporučuje toto financování od EU zkrátit, dostane-li se k moci AfD.
Píše: „Pravicově populistické a extremistické strany získávají podporu napříč Evropou,“ a důsledky toho je možno vidět „v Maďarsku, Polsku a na Slovensku.“
V případě Maďarska a Polska byla už EU aktivní a využila svého nástroje „vlády zákona“, kdy tento relativně nový nástroj Brusel získal roku 2020. Ten Bruselu umožnil zmrazit miliardy z fondů pro Maďarsko ve snaze odstrčit vládu Viktora Orbána od moci.
Ona však argumentuje, že takovýto nástroj není vhodný jen pro státy, nýbrž i pro vnitrostátní regiony, kdy píše, že Brusel může „téměř všech svých instrumentů využít i k akcím proti autoritářské vládě spolkové země.“
Píše, že EU by Durynsko měla odříznout od všech fondů obnášejících 1,5 miliardy €, které má dostat mezi lety 2021 až 2027.
„Tato částka by měla na regionální a ekonomický rozvoj Durynska závažný dopad a vláda země by tudíž byla pod tlakem,“ píše.
Tyto peníze od EU činí až 15 procent strukturálních fondů této spolkové země. Píše, že takovéto rozhodnutí by se ještě mělo opatrně zvážit, argumentuje však, že EU tu moc má. Poukazuje, že takovýto nástroj byl použit už v Polsku proti regionům, které se vyhlásily za „zóny bez LGBT.“
Quaritsch doporučuje využití Článků 258 a 260 TFEU k odsouzení zemské vlády, která neprodleně nezavede zákony EU nebo nedodrží základní práva.
Takové řízení ale může trvat roky. Ona tudíž tvrdí, že použití „podmiňovacího mechanismu“, který byl rovněž použit proti Maďarsku a Polsku, by EU mohlo s okamžitým zmrazením peněz pomoci.
Umístění AfD na prvním místě v Durynsku a těsném druhém místě v Sasku v politickém establishmentu v Berlíně a Bruselu vyvolalo poprask, což už vedlo k řadě hrozeb.
Kdyby se EU rozhodla Durynsku zkrátit financování, tak by jim takový krok mohl vybuchnout do tváře. Jednak proto, že Durynsko je východoněmecká země a spousta voličů by asi na takový krok reagovala pobouřením, včetně voličů Křesťanských demokratů (CDU). Německo jako celek je navíc čistý přispěvatel do EU. Ač Durynsko není tak bohaté jako země v západním Německu, není tato spolková země na štědrosti EU závislá tak jako ostatní východoevropské státy.
Kategorie: Autorské články