Po ubodání tří lidí syrským imigrantem, kterému zamítli azyl, by v září mohla ve třech zemských volbách zvítězit anti-imigrační AfD.
Nožový útok
NPR hlásí, že Muž, který tvrdí, že je za nožovým útokem v Solingenu, se podle německé policie sám přihlásil.
26letý žadatel o azyl ze Sýrie se přihlásil policii a řekl, že on odpovídá za nožový útok v Solingenu na festivalu k 650 výročí tohoto města, po němž zůstali tři lidé mrtví a osm raněných, oznámily v neděli ráno německé úřady.
V sobotu se militantní skupina Islámský stát přihlásila k odpovědnosti za tento útok, aniž by o tom poskytla důkaz. Tato extremistická skupina na své zpravodajské stránce uvedla, že útočník se zamířil na křesťany a že v pátek v noci provedl útok, „aby pomstil muslimy v Palestině a všude jinde.“ Toto tvrzení se nezdařilo nezávisle ověřit.
K útoku došlo uprostřed debaty o imigraci před místními volbami příští neděli v německých zemích Sasko a Durynsko, kde se čeká, že si anti-imigrační strany jako populistická Alternativa pro Německo povedou velmi dobře.
Podle Reuters volí Durynsko a Sasko 1. Září a 22. Září následuje Braniborsko. Dohromady mají tyto tři země asi 8,5 milionu obyvatel a obnáší 10 % německé populace.
Očekává se, že jako nejsilnější strana z těchto voleb vyjde krajně pravicová AfD. Mohlo by být těžké či až nemožné dát dohromady koalici proti AfD k jejímu potlačení.
Davy vyznavačů AfD fandí nejděsivějšímu politikovi
Zpráva z Guardian hlásí, že Davy vyznavačů AfD fandí nejděsivějšímu politikovi.
Příští měsíc budou ve třech německých zemích volby a zrovna to vychází tak, že uvedené země, které mohou být uchváceny, jsou mezi těmi, kde je nejvíce příznivců krajně pravicové Alternativy pro Německo. Jsou-li průzkumy správné, mohla by se z AfD stát nejsilnější ve všech těchto třech zemích rok před plánovaným datem příštích německých všeobecných voleb. Podle toho, koho se na to ptáte, by to pro tuto zemi mohlo přivodit politické zemětřesení, katastrofu nebo budíček.
Na síle AfD a nového populistického start-upu „levicově konzervativní“ Bündnis Sahra Wagenknech (Aliance Sahry Wagenknecht) se ukazují do sebe vzájemně zapadající trendy panující v této nejsilnější evropské ekonomice jako: narůstající frustrace z režimu, obavy z německé vojenské podpory Ukrajiny a ze zjitřeného rozkolu mezi východem a západem i více než tři desetiletí po znovusjednocení.
Höcke, 52, je spolu-předseda státní buňky AfD v Durynsku, kde se 1. Září spolu se Saskem bude volit. AfD je podle průzkumů na 30 % a byla Spolkovým úřadem pro ochranu ústavy, tj. domácí zpravodajskou službou, v obou státech klasifikována jako „potvrzení pravicoví extremisté“. Braniborsko, tj. převážně venkovská země obklopující Berlín, bude své volby mít 22. Září. Její buňka AfD je na seznamu jako „podezřelá z pravicového extremismu“.
Budoucnost vlády je v ohrožení
DW hlásí – Budoucnost německé vlád je v místních volbách v ohrožení.
Ač se na východní Německo často pohlíží jako na homogenní region, mezi jednotlivými zeměmi tam jsou značné politické rozdíly. Zatímco Durynsko bylo v posledním desetiletí pod vládou socialistické Strany levice pod zemským premiérem Bodo Ramelowem, Sasko vedl od roku 2017 Michael Kretschmer z centro-levicové Křesťansko demokratické unie (CDU).
V obou zemích je k udržení AfD mimo vládu (kdy všechny ostatní strany slíbily, že to udělají) nutná nepohodlná aliance mezi CDU a Aliancí Sahry Wagenknech (BSW). Bylo by to bizarní partnerství: Ta první je centristickou stranou, která sama sebe ráda prezentuje jako základ stability, tradic a konzervatismu, ta druhá je start-up ani ne rok starý vedený bývalou komunistkou s darem populistické rétoriky.
„Sahra Wagenknech je ve východním Německu kultovní postavou. Stranu vede autokraticky a zaměřuje se na vytouženou autoritu a vůdcovství na východě,“ popisuje to Vorländer.
Alianci s BSW, která má v průzkumech v Durynsku skoro 20 % a přes 10 % v Sasku, by pro některé v CDU bylo nejspíš těžké strávit. Kromě skutečnosti, že Wagenknech byla kdysi členem Strany socialistické jednoty (SED) za diktatury v komunistickém Východním Německu, už vznáší požadavky, které bude pro CDU těžké akceptovat. Např. se jasně staví proti umístění amerických balistických raket středního doletu v Německu.
A ač se BSW neustále distancuje od krajně pravicové AfD a vyloučila jakoukoliv spolupráci, visí nad těmito volbami nepohodlný fakt: Obě strany mají více společného než to, co je rozděluje.
Český článek o soupeření Wagenknech a AfD ve východním Německu: Americký vazal Německo se štěpí
V tom všem vázne Scholzova SPD v zoufalé situaci zvláště, protože v další východoněmecké zemi Braniborsku proběhnou volby o tři týdny později. Také zde v průzkumech vede AfD, kdy SPD a CDU soutěží o druhé místo.
Ovšem tak nějak jsou to Scholzovi koaliční partneři, kdo mají z těchto tří voleb největší strach. Strana zelených je ve všech třech zemích ve vládě a nejspíš o tento vliv přijde, zatímco neoliberální Svobodní demokraté (FDP) stojí na Východě před zničením – nejspíš jako trest za to, že se přidali k Scholzově socialismu. A to nevypadá dobře pro Scholzovu už roztříštěnou koalici.
SPD na kraji vymření
V průzkumech jak v Sasku, tak v Durynsku se SPD nachází na 5 procentech.
To je práh, aby měli vůbec ve veřejné správě zastoupení.
Průzkumy ze Saska
https://assets.zerohedge.com/s3fs-public/inline-images/Saxony-Polls-2024-08-27.jpg?itok=M2rdY13B
Levicová Die Linke, Zelení, SPD a FDP jsou všichni na hranici 5procentním prahu k vyloučení.
Všechny si zasluhují vyloučení. To ale neovlivňuje fandění pro žádnou z nich.
Průzkumy z Durynska
https://assets.zerohedge.com/s3fs-public/inline-images/Thuringia-Polls-2024-08-27.jpg?itok=BUlBGYom
Die Linke je v Durynsku daleko silnější než v Sasku.
Průzkumy z Braniborska
Připravte se na polibek na rozloučenou s FDP na dohled.
Vypadá to, že v Durynsku jdou Zelení do kopru a doufejme, že tomu tak bude plošně.
Čím více stran vypadne z parlamentů, tím těžší bude zformovat nějakou koalici.
Nemožné bude vyloučit obojí, jak AfD, tak BSW. Obě jsou anti-imigrační a proruské.
Celonárodní volby
Příští celonárodní volby jsou naplánovány na 28. Září 2025.
Kancléř Olaf Scholz říká, že bude kandidovat do druhého funkčního období, ale podpora jeho strany SPD se zhroutila.
Ta věhlasná semaforová koalice je nefunkční, kdy její celková podpora spadla na 48,5 procenta, přičemž FDP je na pokraji zkázy. FDP si zaslouží, aby z politiky vypadli, za souhlas, kterým se přidali k současnému koaličnímu binci.
Je někdo pro další selhavší „Velkou koalici“ mezi CDU/CSU a SPD?
Kategorie: Autorské články