Proti masové migraci zaměřená strana Alternativa pro Německo (AfD) je po nedělních braniborských volbách ve Východním Německu oficiálně nejsilnější frakcí.
Populistická strana Alternativa pro Německo se i přes těsnou porážku od Sociálních demokratů (SPD) v severovýchodní spolkové zemi Braniborsko teď stejně může chvástat tím, že má v zemských parlamentech bývalého Východního Německa nejvíce křesel. Podle výpočtů vysílače NTV kontroluje AfD na Východě po volbách v Braniborsku 138 křesel, čímž předhání neo-liberální centro-pravicovou Křesťanskodemokratickou unii.
Strana bývalé kancléřky Angely Merkel CDU bude na Východě mít jen 128 křesel. Do neděle měly jak AfD, tak CDU zemských parlamentech sociálně konzervativní části země kdysi pod sovětskou kontrolou po 131 křeslech.
Posuv od této rovnováhy moci ve prospěch pravice nastal po vítězství AfD v Durynsku, které představovalo první případ, kdy se tato strana ve své historii v zemských volbách stala tou nejsilnější s 32,8 procenty hlasů.
Uvedená populistická strana si také zajistila silné druhé místo v Sasku s 30,6 procenty hlasů. V Braniborsku dostala AfD v neděli 29,2 procenta hlasů, tj. těsně za SPD s 30,9 procenty.
Výsledky v Braniborsku též potvrdily, že si drží pozici proti vycházející hvězdě, tj. levicově populistické straně Sahry Wagenknech, politické buřičky, která se kvůli svému odporu k válce na Ukrajině a masové migraci odtrhla od strany Levice.
Po Wagenknech pojmenovaná strana BSW získala v braniborských volbách 13,5 procenta a překonala tak CDU s 12,1 procenty, která má potíže s obnovením důvěryhodnosti poté, co její bývalá vůdkyně Merkelová v roce 2015 otevřela stavidla masové migraci.
Ač se Wagenknech v klíčových záležitostech s AfD shoduje, tak s touto pravicovou stranou vyloučila alianci a připojila se k tzv. sanitárnímu kordonu stran establishmentu k blokování vstupu do jakékoliv vlády pro AfD, ať už na zemské či spolkové úrovni.
Ovšem po kolapsu podpory pro stranu Zelených kvůli krachu energetické politiky inspirované klimatem a pokračující podpoře pro masovou migraci by se Wagenknech mohla snažit Zelené jako koaliční strana Sociálních demokratů nahradit. Taková aliance by nejspíš přišla s požadavkem na SPD, aby už konečně změnila kurz ohledně migrace.
Avšak vládní SPD může být po zklamání z výsledků zemských voleb a propadáků v celonárodních průzkumech ve stavu přerodu. Ač Olaf Scholz slíbil, že bude kandidovat na druhé funkční období kancléře, tak se ho jeho strana během kampaně v Braniborsku v podstatě zřekla. Místo aby Sociální demokraté vedli kampaň na základě kancléřových zásluh, tak zemský vůdce místních Sociálních demokratů Dietmar Woidke odmítl byť i jen ukazovat obrázky Scholze v jakýchkoliv kampaňových materiálech.
Ale celostranický spolu-vůdce Sociálních demokratů Lars Klingbei se pokusil diskuse o změně vedení v pondělí umlčet tvrzením, že „absolutně žádné spory nejsou… Ve vedení strany, v parlamentním seskupení, mezi zemskými guvernéry a ministry, o tom nikde nejsou jakékoliv diskuse.“
Kategorie: Autorské články
„Proti masové migraci“ jsou snad dnes všechny relevantní strany v Reichu. Chtělo by to jinou nálepku.