Tusk zahnaný do kouta by mohl chystat naprosté porušení vlády zákona a zavést v Polsku diktaturu, varuje řada vrcholných žurnalistů a komentátorů.
Polský premiér Donald Tusk ohledně potenciálních vet prezidenta Karola Nawrockého pronáší výhrůžky a jeho oznámení, že „se pustí do práce“ spustilo na sociálních médiích lavinu komentářů.
Premiér Donald Tusk, z Občanské koalice (KO), oznámil, že Sejm požádá o hlasování o důvěře vládě.
„Chci, aby všichni včetně našich odpůrců doma i v zahraničí, viděli, že jsme na tuto situaci připraveni, že chápeme závažnost tohoto okamžiku, ale nemáme v úmyslu udělat ani krok zpět,“ říkal Tusk.
Oznámil, že i když Karol Nawrocki bude vetovat jeho zákony, tak bude stejně „vládnout“.
„Byl připraven nouzový plán předpokládající obtížné soužití. Je obtížné dopředu předpokládat, jaký bude přístup nového prezidenta. Pokud projeví vůli spolupracovat, bude to pozitivní překvapení, na něž odpovíme plnou otevřeností. Pokud ne, nebude na co čekat. Pustíme se do práce bez ohledu na podmínky, protože proto jsme byli zvoleni. Předložíme připravené zákony, ale bude-li to nezbytné, tak budeme vládnout a přijímat rozhodnutí i s prezidentem, který dobré změny blokuje. Už s tím máme zkušenosti,“ řekl Tusk.
Tuskovy specifické formulace budí obavy, že by buď mohl ignorovat Nawrockého veta, nebo prostě schvalovat zákony zadními dveřmi za využití vyhlášek a dalších ilegálních metod, uvádí polský zpravodajský kanál wPolityce. Vzhledem k prudkému zhoršování stavu vlády zákona od Tuskova nástupu k moci, včetně zabrání státních médií, ignorace soudních výnosů a věznění politických odpůrců, tak existuje spousta obav, že by Tusk mohl pouze v této cestě pokračovat i přes vítězství Nawrockého.
Když Tusk nastoupil k moci, tak o svých metodách přezírajících zákony referoval jako o „militantní demokracii“. Tvrdil, že je tomu tak proto, že předchozí konzervativní vláda byla tak hrozná, že nová vláda bude muset porušovat zákony, aby obnovila demokracii.
„Donald Tusk to nezvládl. Takže to řeknu přímo: Poláci vám nedali povolení stanovovat zákony, protože zvolili prezidenta, který může vaše zákony vetovat. A o tom je demokracie. A není tu žádný prostor pro ‚nouzové plány‘, protože by to znamenalo puč,“ říkal právník Jerzy Kwaśniewski, prezident Ordo Iuris.
Nie dotarło do @donaldtusk
Zatem powiem wprost:
Polacy nie dali wam zgody na ustanawianie prawa, bo wybrali prezydenta, który może wetować wasze ustawy. Na tym polega demokracja. I nie ma tu miejsca na “plany awaryjne”, bo to oznacza zamach stanu. pic.twitter.com/S8ioO3oDyx
— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) June 2, 2025
„Tusk zahnaný do kouta se pokouší nás zastrašit. Beru to jako signál Němcům: ‚Nenechám se hodit vlkům, aby mě sežrali‘,“ uvedl publicista Rafał Ziemkiewicz.
Je tu však i ohromná hrozba nejen pro Tuska, ale pro každého, kdo se upíše nějakým ilegálním, protiústavním metodám, k nimž se jeho vláda může uchýlit, aby obcházela vládu zákona.
„Premiér říká: ‚Ani krok zpět! A začneme pracovat! Jsme připraveni na plán B, nebude-li prezident Karol Nawrocky chtít spolupracovat.‘ Takže je to vlastně oznamování dalšího porušování zákona a obcházení zákonných postupů? Kdo by se tomu ale upsal? Dostane-li se vládě podpory od koalice i přes její vnitřní války, které ji rozežírají, tak má pravice stejně reálnou šanci na ústavní většinu roku 2027. Strana Třetí cesta a strana Levice budou mimo hru, a v té hrozné bitvě zůstane KO samotná. Jenže je to smutné pro samotné Polsko, protože se propadáme do chaosu a do váznoucího přijímání rozhodnutí,“ napsal právník Bartosz Lewandowski.
Porážka Tuskova kandidáta je pro premiéra zjevně tak hořká, že ani Nawrockému negratuloval, což může znamenat, jak někteří signalizují, že nadchází temná éra.
„Tusk nemocný nenávistí ani Karolu Nawrockému k jeho vítězství negratuloval. Pokřiveným způsobem řekl: ‚Bez ohledu na to, jak posuzujeme vítězného kandidáta, měli bychom uznat jeho vítězství a pogratulovat jeho voličům.‘ Voličům, ne však Nawrockému. Ten chlap nemá špetku slušnosti a chce své koaliční partnery zavléct do totální války. Zajímalo by mě, zda Třetí cesta a Levice budou dost hloupí, aby do toho šli,“ napsal publicista Sławomir Jastrzębowski.
Jednou z nejzlověstnějších částí Tuskových tvrzení je jeho prohlášení: „Máme s tím už zkušenost.“
Jan Molski to citoval s tvrzením: „Donald Tusk přímo oznamuje, že bude pokračovat v porušování zákona obcházením prezidenta pomocí vyhlášek, směrnic atd. Ten chlap je nachystán do Polska zavést anarchii. Je to úplný cirkus.“
Jedním z nejsilnějších důvodů k důvěře v to, že Tusk bude pokračovat ve své cestě, je pozoruhodná podpora, jíž se mu dosud dostávalo od EU, která o jeho ilegálních metodách ani nepípla. Krátce řečeno, Tusk má od Bruselu volnou ruku, aby vládu zákona porušoval, a s Nawrockim u moci si může myslet, že nastal čas, aby úplně sundal rukavičky, a vyrazil vpřed i přes silnou pravomoc vetovat, jakou polská ústava poskytuje Nawrockému.
Kategorie: Autorské překlady