Americké uhlí, tj. třetí největší zdroj výroby elektřiny, je daleko čistší, než to vyráběné v jiných zemích. Ministerstvo energetiky oznamuje nové plány na posílení kontroly znečištění v USA, aby se snížily „oxidy dusíku“ o 83 %, oxid siřičitý o 98 % a pevné částice o 99,8 % v porovnání s elektrárnami bez této kontroly. Tento často démonizovaný zdroj začíná být nově oceňován jako pomoc pro podporu pohonu datových center umělé inteligence (AI).
Trumpova administrativa chce rozpoutat zlatý věk výroby energie, kdy se bude upřednostňovat spolehlivost, hojnost a bezpečnost. Tvrdí také, že nový domácí rozvoj nepoškodí náš čistý vzduch, vodu, ani půdu.
Během čtyř let politik Bidenovy administrativy klima v první řadě jsme se ve jménu klimatické změny zřekli dominance v energiích ve prospěch Číny a Ruska, tj. zemí s hroznou environmentální stopou. Už ale ne.
V letošní Den Země mohou USA předvést, že využívání více Amerikou vyrobené energie neponičí prostředí. Spíše se využije k jeho vylepšení.
Prezident Donald Trump a jeho Národní rada energetické dominance chce „drill, baby, drill“ pro více mořských ropných a plynových plošin. Není to prospěšné jen pro naše ekonomické a národně bezpečnostní zájmy, nýbrž to pomocí dlouhodobého programu zvaného Fond ochrany půdy a vody (LWCF) prospěje životnímu prostředí.
Fond LWCF je financován čistě z poplatků z mořské ropy a plynu bez břemene pro daňové poplatníky. 900 milionů $ z poplatků jde na zlepšení veřejné půdy a na rozšíření venkovních rekreačních příležitostí v USA. Roku 2020 podepsal prezident Trump nabytí účinnosti Zákona o velké americké přírodě, tj. nejpřínosnějšího zákona ochrany přírody za století, k trvalému financování LWCF, takže si Američané mohou užívat prostor jako Národní parky, stezky, národní hvozdy a historická a kulturní místa. Administrativa Biden-Harris aktivně odrazovala od produkce ropy a plynu a schválila nejméně mořských ropných a plynových plošin v historii, čímž ohrozila budoucí financování LWCF. Od Trumpovy administrativy se očekává, že přijme opačný přístup a nebude tento životně důležitý program oslabovat, neboť ten má z podstaty přínosy pro ochranářství.
S respektem i k rozvoji ropy a plynu na pevnině se stejně uplatňuje vyvážený přístup k prosazování rozvoje jak takovýchto zdrojů, tak i k ochraně přírodních zdrojů. Americký petrolejářský institut (API) a jeho členové přijali rozumný rámec ochranářství k posílení rozmanitosti druhů a přírodních habitatů. Mnozí pracovníci v energetice jsou rovněž zanícení myslivci a rybáři – tj. oddaní ochranáři, kteří platí většinu financování ochranářství v USA. V důsledku toho se rozvoj energetiky vzájemně nevylučuje se skutečným ochranářstvím.
Také takové spolehlivé zdroje čisté energie jako jaderná energie Trumpova administrativa žene do vysokých obrátek. Ač na jadernou energii teď připadá jen 20 % současné výroby elektřiny v USA, tak je to nejspolehlivější a k prostředí nejpřívětivější zdroj dneška. Dobrou zprávou je, že nadchází jaderná renezance Ameriky. Díky inovacím a technologickým zdokonalením dnes např. 1 000megavatová jaderná elektrárna vytváří skoro nulové emise, když je plně produktivní po 93 % roku, a je to nejméně na využití půdy náročný projekt vyžadující pouhou čtvereční míli pozemku. Oproti tomu projekty solárních a větrných elektráren – podvodně podstrkované jako zdroje čistých energií – k produkci stejného množství energie potřebují v tomto pořadí 75krát a 360krát větší zábor půdu, přičemž vyrábí jen po 25 % a po 35 % roku.
Jaderné elektrárny jsou v rozporu s rozšířenými povídačkami bezpečné, jisté a s laserovou přesností orientované na zabránění havárií, které by zamořily jaderným odpadem nebo uvolňovaly palivo do našich vod a vzduchu. Použité jaderné palivo a jaderné palivo používané v reaktorech je bezpečně uloženo a lze ho znovu využít v malých jaderných elektrárnách jako malé modulární reaktory (SMR) a mikro-reaktory.
V poslední době dokončovaný Plante Vogtle v Georgii, tj. největší projekt budované jaderné elektrárny za řadu desetiletí, je aktivně začleněn do ochrany přírodního habitatu obklopujícího závod. To např. pro různé druhy zajistilo ochranu 1 000 akrů nového prostředí. Společnost Georgia Power dohlížející na Plante Vogtle též spolupracuje se Službou rybářství a divočiny USA (USFWS), aby na pozemcích přilehlých k elektrárně posílili habitat pro rostoucí a prosperující populaci želv myších. Nic takového nelze říci o projektech solárů a větrníků.
Ani cíl Trumpovy administrativy využít více čistého uhlí není v konfliktu s ochranářským úsilím. Americké uhlí, tj. třetí největší zdroj výroby elektřiny v USA je daleko čistější než to produkované v jiných zemích. Ministerstvo energetiky oznamuje, že nové uhelné elektrárny v USA posilují kontrolu znečištění, která snižuje „oxidy dusíku o 83 % oxidu siřičitého o 98 % a pevných částic o 99,8 % v porovnání s těmi bez kontroly.“ Tento často démonizovaný zdroj začíná být nově oceňován jako pomoc pro podporu pohonu datových center umělé inteligence (AI).
Podobně i bývalé uhelné doly vytváří ohromné habitaty pro vysokou zvěř. Na jaře 2019 jsem navštívila jihozápadní Virginii, abych viděla, jak jsou rekultivované uhelné doly přetvořeny na habitaty pro vysokou zvěř. Jeleni byli znovu v mém adoptovaném domovském státě vysazeni, a to zčásti právě díky pracovníkům energetiky, včetně těch v uhelném průmyslu.
Pro ty ekologisty tu tedy máme nepohodlnou pravdu: Využívání více v Americe vyrobené energie nevytváří nesoulad s ochranou přírody. Čím více tady doma rozvíjíme udržitelnou energetiku, tím lépe si společnost vede.
Kategorie: Autorské překlady