Vždy bylo nerealistické představovat si, že by Orbán mohl zastavit plány NATO na Ukrajině.
Středeční schůzka maďarského premiéra Viktora Orbána a šéfa NATO Jense Stoltenberga viděla, jak oba vůdci dosáhli dohody o vojenské pomoci bloku Ukrajině . Maďarsko nebude v tomto ohledu oponovat rozhodnutím NATO, jako to krátce učinila EU výměnou za to, že NATO nebude nutit Maďarsko k účasti na konvenční intervenci tam, nedovolí, aby jeho území bylo využito k tomu, a financovalo ukrajinské ozbrojené síly. Jednoduše řečeno, dohodli se, že nebudou souhlasit a nebudou se vměšovat do záležitostí toho druhého.
Zatímco někteří pozorovatelé v zahraničí, kteří jsou vůči Orbanovi nakloněni, by tím mohli být zklamáni, udělali by dobře, kdyby se zamysleli nad tím, jak nerealistické pro ně bylo představovat si, že on jediný by mohl zastavit plány NATO. Maďarský vůdce se stal kultovním hrdinou mezi západními disidenty, kteří se staví proti zástupné válce bloku proti Rusku prostřednictvím Ukrajiny poté, co v posledních dvou letech statečně varoval, jak je tato politika nezodpovědná a nebezpečná. Jeho důrazně formulované výroky dokonale směřovaly jejich názory na tuto otázku.
Přesto je to nakonec jen jeden muž, který má na starosti poměrně malou zemi, jejíž roli v této zástupné válce zastiňuje nedaleké Polsko a sousední Rumunsko. Bylo tedy nemožné, aby zahodil klíč do plánů NATO a jediné, v co mohl kdy v nejlepším případě doufat, bylo získat veřejné záruky, že Maďarsko nebude zataženo do této imbroglie. Přesně to dostal ve středu, co mu dal Stoltenberg ve snaze zlepšit reputaci bloku.
Z pohledu NATO as ohledem na neschopnost Maďarska zastavit konvenční intervenci na Ukrajině a zabránit ostatním ve financování ukrajinských ozbrojených sil bylo nejrozumnější nechat tohoto svéhlavého člena na pokoji, aby se odvrátil od obvinění ze šikany. Veřejný nátlak na Maďarsko, aby poslalo své vojáky na Ukrajinu a nechalo ostatní procházet přes své území, přestože tato politika je doma nepopulární, by mohlo vést k negativnímu srovnání mezi NATO a Varšavskou smlouvou.
V souladu s tím by se Maďaři v takovém případě mohli násilně bouřit proti svým doslovným okupantům NATO a mohli by také bránit logistickým trasám, na kterých by tato konvenční intervence závisela, a vytvořit tak mnohem více bezpečnostních, logistických a obrazových problémů, než by stálo za to. Proto bylo rozhodnuto respektovat rozhodnutí Maďarska zůstat mimo rámec těchto aktivit, což je pragmatické a také dodává falešnou důvěryhodnost tvrzení, že NATO je sbírka demokracií, nikoli liberální diktatury.
Orban věděl, že nikdy nedokáže zastavit to, co by mohlo přijít, a proto chtěl pouze získat veřejné záruky, že v tomto scénáři budou zajištěny objektivní národní zájmy jeho země. Jeho dřívější spory s EU ohledně Ukrajiny byly především o veřejném zaručení, že zablokované finanční prostředky Maďarska nebudou přesměrovány do této země, zatímco poslední jednání s NATO bylo především o veřejném zaručení toho, že jeho jednotky a území nebudou využity k zásahu tam. .
Nejen, že od obou dostal, co chtěl, ale také přiměl EU, aby souhlasila s ověřovacím mechanismem pro nesmrtící pomoc Ukrajině a aby NATO souhlasilo s tím, že Maďarsko nebude financovat ukrajinské ozbrojené síly. Obojí však byly povrchní ústupky, protože mechanismus EU neobsahuje žádná práva veta pro zastavení pokračujícího rozptylování této pomoci, pokud se korupce dále vymkne kontrole, zatímco NATO nemá žádné mechanismy, jak donutit Maďarsko, aby jakkoli financovalo ukrajinské ozbrojené síly.
Tyto dva aspekty byly přidány do jejich příslušných dohod kvůli veřejnému vystupování, aby tyto propojené bloky vypadaly demokratičtěji, než ve skutečnosti jsou. EU má právní prostředky pro přemožení Maďarska stejně jako NATO, ale ani jedna se k nim nechtěla uchýlit, protože bylo jednodušší dát Maďarsku, co chtělo. Stejně tak bylo pro Maďarsko snazší souhlasit s těmito dohodami, než se donkichotsky bránit těmto dvěma, což by mohlo skončit katastrofou, pokud by se k tomu odvážilo.
Na rozdíl od toho, co někteří Orbánovi příznivci v zahraničí mohli spekulovat o tom, že byl vystrašen pokusem o atentát sousedního premiéra Roberta Fica , aby dosáhl této nejnovější dohody, maďarský vůdce se nevzdal ničeho kromě svých symbolických protestů a dostal vše, co chtěl. NATO by zničilo svou důvěryhodnost tím, že by se vrátilo ke svým veřejným zárukám vůči Maďarsku, k čemuž nemá důvod, protože Maďarsko stejně není nedílnou součástí jeho plánů pro Ukrajinu, takže se očekává, že tato dohoda bude trvat.
Kategorie: Autorské články
Maďarsko jako stát, nemůže opustit své „maďary“, kteří zůstali občany Maďarska bez ohledu na válečné vřavy, proběhlé revoluce a následné šibování mezi velmocemi a jejich přisluhovačů; to jsme bez problému a lehce zvládli my, poněvadž jsme k těm lidem neměli žádný vztah a tudíž jsme se zachovali jako Češi