Irská vláda upustila od plánů na realizaci nových kontroverzních plánů zákonů proti nenávistné mluvě, neboť došlo k rozsáhlému odporu zastánců svobody slova.
V sobotu potvrdila ministryně spravedlnosti Helen McEntee, že Dublin zruší nová ustanovení proti nenávistné mluvě navržená do trestního zákoníku, kdy přiznává, že o paragrafu o „podněcování k nenávisti“ v této legislativě „nedosáhli konsensu,“ hlásí Irish Times.
Kritici omezování svobody slova poukazovali, že vláda ve skutečnosti neuměla definovat, co skutkovou podstatu té „nenávisti“ zakládá, a tak by ten zákon státu dával široké pravomoci drtit disent. Do rozsahu drakonických pravomocí by patřilo i věznění lidí až na dva roky za pouhé „vystavení materiálů, které by mohly podněcovat k násilí či k nenávisti proti osobám na základě jejich chráněných charakteristik.“
Odsouzené za „podněcování k násilí nebo nenávisti proti osobám na základě jejich chráněných charakteristik“ by čekalo až pět let vězení.
Zastánci zavedení nových restrikcí nenávistné mluvy argumentovali, že je to nutné pro „veřejné blaho“, kdy mnozí poukazovali na rostoucí napětí a na propuknutí násilností proti vládní agendě masové migrace, která radikálně změnila demografii Irska a vyvolala značnou zátěž veřejných zdrojů.
Rozhodnutí vyškrtnout tato ustanovení o nenávistné mluvě bylo vítáno jako vítězství svobody plošně po celém Západu. Americký profesor Michael Shellenberger tuto změnu situace popsal jako „ohromné vítězství svobody slova,“ s dodatkem: „Tyto úžasné zprávy nám dodávají energii, abychom celosvětově odráželi totalitarismus!“
Populistická Irská strana svobody v prohlášení uvedla: „Poté, co Irská strana svobody už od roku 2019 pomáhala vést kampaň proti těmto drakonickým opatřením, vláda legislativu proti svobodě slova omezila. Je dobře dosáhnout takových výsledků, potřebujeme se ale zbavit i všech těch politikářů, kteří chtějí omezovat naše svobody. Sesaďte je ve volbách.“
Ač vláda – alespoň prozatím – z většiny nových restrikcí svobody slova vycouvala, tak ministryně spravedlnosti McEntee řekla, že je „neoblomná“ ohledně tlaku vlády na plány k zavedení přitvrzení trestů za zločiny, pokud tyto ve svém páchání obsahují prvek „nenávisti“.
Tento návrh zákona umožní vyšší tresty pro ty odsouzené za násilné zločiny proti někomu na základě jeho tzv. „chráněných charakteristik,“ jako je etnicita, rasa, barva kůže, národnost, náboženství, gender, sexuální orientace nebo invalidita.
„Zaútočíte-li na osobu, dopustíte-li se zločinu proti osobě či skupině osob prostě kvůli tomu, kdo jsou, kvůli barvě jejich kůže, nebo tomu, odkud pochází, tak bude rozsudek tvrdší, nakonec to bude přísněji postiženo,“ řekla McEntee.
Irská strana svobody uvedla, že tato legislativa je pořád „nepřijatelná“ s tvrzením, že zákony o nenávistných zločinech v Irsku vytvoří „dvouvrstvý justiční systém,“ kdy říkají, že by to znamenalo, že „zločiny proti členům zvolené menšinové skupiny se budou posuzovat přísněji než zločiny proti běžným lidem.“
Kampaňová skupina Svoboda slova Irska rovněž varovala, že vláda stejně může usilovat o kriminalizaci projevu, kdy varuje, že tato legislativa by pořád potenciálně mohla uvalit tresty třeba za „popírání genocidy“.
„To, že paragrafy návrhu Zákona o nenávistné mluvě zavádějící nové tresty za nenávistnou mluvu budou odstraněny, je ohromné vítězství. Z tohoto návrhu se díky všem, kdo vyjádřili svou podporu svobodě slova, pro vládu stal politický hazard,“ napsala tato kampaňová skupina na X.
„Uvedený návrh však stejně zůstává z několika důvodů problematický, kvůli pravomocem zabrat zařízení ke kriminalizaci debaty o genocidě. Budeme nadcházejícím úpravám v Senátu věnovat bedlivou pozornost.“
Kategorie: Autorské články