„Šíření nenávisti je v Německu chráněno svobodou projevu,“ řekl v reakci na nově navržený zákaz „lží“ v Německu ústavní právník.
Nová německá vládní koalice, která by nejspíš měla být mezi Křesťanskými demokraty (CDU) a Sociálními demokraty (SPD) usiluje o zákaz „lží“, jak vyplývá z pracovního listu, který vznikl ze skupiny pro „kulturu a média“ těchto dvou stran.
Kopii tohoto pracovního listu obdržely noviny Bild a v tom se vytyčuje cíl bojovat proti „fake“ news na sociálních médiích, včetně restrikcí na ně.
List od CDU a SPD poukazuje, že „dezinformace a fake news“ jsou hrozbou demokracii.
Tyto noviny tvrdí, že ve skutečnosti za takovýchto podmínek svoboda projevu neplatí.
Bild kontaktoval řadu ústavních právníků a ti jsou k tomuto zákonu vysoce skeptičtí.
„Lži jsou zakázané, jen když jsou trestné, např. v případě rozvratné činnosti. Jinak lhát můžete,“ řekl profesor z Univerzity v Oldenburgu Volker Boehme-Neßler.
I určení lži je právně složité.
„Otázku, co je faktické tvrzení a co je projev názoru, není snadné zodpovědět. Většina soudů interpretuje svobodu projevu velice široce,“ dodal.
Též se zaměřil na konkrétní část pracovního listu, která se zabývala „nenávistí a agitací.“
Říkal: „‘nenávist a agitace‘ – to přeci nejsou žádné právní termíny.“ Dodal: „Šíření nenávisti je v Německu v podstatě chráněno svobodou projevu. Vyjádření jako: ‚Nenávidím všechny politiky,‘ nezakládá skutkovou podstatu trestného činu.“
Další profesor práva z Univerzity v Augsburgu Josef Franz Lindner řekl, že „svévolné šíření falešných faktů není trestní ani ilegální.“
Řekl, že kdyby nová vláda přikročila k zákonu proti „fake news“, tak by to představovalo závažnou hrozbu svobodě slova.
Řekl, že před tím, aby se z „fake news“ dělaly přečiny, může jen varovat, kdy pravil: „Nakonec by to pro jakékoliv kontroverzní prohlášení přinášelo riziko trestního stíhání.“
Rovněž stojí za pozornost, že sám nejspíš příští kancléř Friedrich Merz otevřeně lhal, že jeho strana nepodpoří konec dluhové brzdy. Pak ale téměř okamžitě po volbách řekl, že dluhová brzda se zruší a že Německo se zadluží do historicky nevídané výše.
Právník Joachim Steinhöfel, který má širokou škálu klientely spojenou s cenzurou internetu, říká, že cílem CDU a SPD s tím novým pracovním listem je „zastrašit tvůrce nepopulárního obsahu sociálních médií.“ Říká, že takováto cenzura už postrádá „oporu v ústavě.“
Kategorie: Autorské články