Konzervativní vláda Giorgie Meloni v Itálii vyzvala EU, aby zrušila svůj plán Zelené agendy na zákaz prodeje nových vozidel se spalovacími motory do roku 2035.
Římský ministr energetiky Gilberto Pichetto Fratin promlouvající o víkendu v Itálii na Fóru Abrosetti otevřeně prohlásil, že „ten zákaz se musí změnit,“ uvedl Bloomberg.
Pichetto Fratin označil plány Bruselu na postavení prodejů nových vozidel se spalovacím motorem do roku 2035 mimo zákon za „absurdní“ a vedené centralizovanou dirigistickou ekonomikou „ideologických vizí“, místo aby stála na realitě základů Evropy.
Také italský ministr hospodářského rozvoje Adolfo Urso vyjádřil podobný náhled, který poukazoval na problémy, s nimiž se potýká německý automobilový gigant Volkswagen, který zvažuje, že poprvé ve své historii v Německu bude zavírat továrny, když tam rostou ceny energií, klesá poptávka po elektrických vozidlech a konkuruje jim komunistická Čína.
„V nejistém prostředí, které má dopady na německý automobilový průmysl, je třeba, abychom nedopustili kolaps evropského průmyslu a vyjasnili situaci,“ řekl Urso. „Evropa potřebuje vizi pragmatickou, ta ideologická vize zkrachovala. A je to třeba uznat.“
Mezitím italský místopředseda vlády Matteo Salvini, který v koaliční vládě premiérky Meloni zastupuje populistické křídlo, řekl, že jeho strana Liga plánuje v římském parlamentu navrhnout legislativu, která vládu právně zaváže tuto směrnici EU zrušit.
„Liga je připravena požádat o odvolání zákazu benzinových a dieselových motorů od roku 2035 předložením dokumentu, který zaváže parlament, vládu a Evropskou komisi, že se vyhne ekonomické, sociální a environmentální sebevraždě, kdy suspendování tohoto je ústředním bodem debat i v Německu,“ řekl v neděli Salvini.
Tento populistický místo-premiér rovněž tvrdil, že je třeba, aby se Itálie obrátila k jaderné energetice, kdy říkal: „Myslím, že jednou z nejdůležitějších výzev pro naši vládu je přivést Itálii zpět do kontextu čisté, moderní a efektivní jaderné energetiky. V sázce je rozvoj, růst a udržitelnost naší země, už dále nemůžeme říkat ne.“
Podle Observatoře evropských alternativních paliv – tj. pobočky Evropské komise – během roku před letošním květnem v porovnání s předchozím rokem zažily prodeje elektrických vozidel desetiprocentní pokles. To v porovnání se tříprocentním poklesem prodejů veškerých vozidel v tomto bloku.
V současnosti v EU probíhá proces rozhodování o realizaci tarifů na elektrická vozidla vyrobená v Číně. Ač Evropská komise uvalila provizorní tarify až 37,6 procent na dovoz elektro-vozů z této komunistické země kvůli jejím silně dotovaným vozidlům, tak členské státy jsou v podpoře trvalých cel rozpolcené.
Největší odpor přichází z Berlína, jelikož němečtí automobiloví výrobci prodávali loni jednu třetinu všech svých prodejů zákazníkům v Číně, a tak se děsí, že Peking by tarify na svá elektro-auta mohl využít jako záminku k rozpoutání širší obchodní války a ohrozit zisky společností jako BMW a Vokswagen, když by to též postihlo přes tarify auta vyráběná v jejich čínských továrnách.
Kategorie: Autorské články