Zatím však drží karty Merz, jenž zákaz AfD tvrdě zavrhuje, sen o zákazu však zdaleka není mrtvý.
Spolková ministryně spravedlnosti Stefanie Hubig, levicová Sociální demokratka (SPD), stále doufá, že zákaz Alternativy pro Německo (AfD) je ve hře a říká, že takový zákaz by měl být pořád na stole.
Německým novinám Rhinische Post říkala, že by se neměl „zavrhovat z pouhých politických důvodů.“ Odmítala obavy, že AfD by se „zase mohla předvádět jako oběť,“ pokud se spustí řízení k zákazu.
Mnohé z hlavních německých stran jsou pro zákaz AfD, včetně řady vrcholných politiků SPD. Takové hlasování však nejdříve musí schválit německý parlament Bundestag a pak jej odsouhlasit Bundesrat, v němž je zastoupeno 16 německých spolkových zemí. Pak by bylo třeba, aby to šlo k vrcholnému německému soudu, tj. k Ústavnímu soudu, který by stále mohl takový zákaz zamítnout jako neústavní, kdy na riziko toho odpůrci zákazu poukazují, a podle těch návrhů nechtějí postupovat.
Hubig uznává, že právní zádrhele jsou nadále značné. Zákaz největší opoziční strany v zemi a takové, která se v některých průzkumech dostala na první místo, by potenciálně mohl v Německu skoncovat s demokracií, to však mnohé z německého politického režimu neodrazuje.
Hubig řekla, že se musí zkoumat, zda AfD „systematicky a aktivně neodporuje svobodnému demokratickému řádu a zda to lze doložit.“ Říkala, že bude-li takový nález zjištěn, je vláda povinna přistoupit k činům.
„Potom nesmíme váhat,“ řekla s tvrzením, že základní zákon, čili Německá ústava, je jejím „kompasem“.
Též ve stejném interview tvrdila, že soudní řízení proti AfD by nemělo nahrazovat politickou debatu.
„Protože mnozí lidé, kteří tuto stranu volili, nejsou pravicoví extremisté. Jako demokratické strany si chceme znovu získat svoji důvěru,“ tvrdila, ač se její otevřenost k zákazu jeví jako v rozporu s tímto názorem.
I kdyby byl zákaz odhlasován, tak by nejspíš rozhodnout tento případ stejně Ústavnímu soudu trvalo roky. A snad ještě důležitější je, že německý kancléř Friedrich Merz takový zákaz zavrhl a bez jeho Křesťanských demokratů (CDU) takový zákaz zatím nemá šanci.
Merz nejenže zákaz vyloučil, ale proti takovým opatřením nesmírně ostře promlouval, i přes předchozí fámy, že se zákazem souhlasí.
„Agresivní a militantní činnost proti svobodnému demokratickému základnímu řádu se musí dokázat. A důkazní břemeno leží výhradně na státu. Je to klasický úkol výkonné moci. A já vždy vnitřně stál proti iniciaci řízení k zákazu v Bundestagu. To pro mě příliš zavání odstraňováním politické konkurence,“ varoval.
Prozatím většinu moci potřebné k zákazu AfD třímá Merz, ač jeho noví koaliční partneři, tj. SPD, naznačovali, že by koaliční dohodu nepřijali, nebude-li řízení k zákazu iniciováno. Zůstává nejasné, jak daleko je SPD ochotná zajít, aby dostala to, co ohledně AfD chce.
Kategorie: Autorské překlady