Výzvu prezidenta Emmanuela Macrona, aby francouzské podniky přestaly investovat ve Spojených státech, vůdci businessu v zemi zesměšňují a zavrhují.
Paříž na oznámení ‚Dne osvobození‘ tarify prezidenta USA Donalda Trumpa reagovala rozzuřeně, kdy prezident Macron zavedení recipročních tarifů nazval „brutálním a nepodloženým rozhodnutím“. Macron však zašel ještě dále, když francouzské a evropské podniky vyzval, aby ve Spojených státech přestaly investovat.
„Jaké by mělo být poselství od velkých evropských hráčů, kteří začínají investovat miliardy eur do americké ekonomiky, v době, kdy nám ubližují? Potřebujeme projevit kolektivní solidaritu,“ řekl Macron pro Le Figaro.
„Tudíž,“ říkal, „by se nadcházející investice nebo investice oznámené v posledních týdnech měly prozatím suspendovat, dokud si se Spojenými státy americkými věci nevyjasníme.“
Se stejnou výzvou přišel i ministr hospodářství Éric Lombard, který požadoval, aby francouzské společnosti v obchodní válce projevily „vlastenectví“. „Je jasné, že když to udělají velké francouzské společnosti, které chtěly ve Spojených státech otevřít továrnu, tak to Američanům dojde,“ tvrdil.
Tato výzva však zjevně nepadla na úrodnou půdu, kdy prominentní vůdci businessu v zemi tyto návrhy zesměšňují a odmítají americký trh opustit.
„Někteří z nás padali ze židlí,“ řekl jeden z šéfů businessu pozvaných tento týden Macronem do Elysejského paláce k prodiskutování amerických tarifů.
„Nejsme v dirigistické ekonomice,“ vztekal se další s dodatkem: „Vůbec neberu vážně, co Macron říká. Vedeme ve Spojených státech své operace. Nepřipadá v úvahu je takhle opustit. Musíme respektovat své závazky ke svým zaměstnancům, zákazníkům a akcionářům.“
Třetí řekl: „Zastavení investic ve Spojených státech nepřipadá v úvahu, zvláště v současné ekonomické žumpě.“
Další uváděli, že spousta francouzských a evropských společností značně na trhu USA závisí a někteří se dokonce rozhodli své činnosti zcela do Ameriky odstěhovat, aby získali výhodu komparativně levnějších energií a nižšího daňového břemene.
Významné francouzské firmy už v USA mají značné investice, jako gigantické vinařství a likérka Pernod Ricard, co nalévá 240 milionů euro do budování likérky bourbonu v Kentucky. Spolu s tím módní dům Dior plánuje v následujících týdnech otevřít obchody v New York City a v Beverly Hills.
Vyslanec prezidenta USA pro speciální mise a bývalý velvyslanec v Německu Ric Grenell řekl, že USA by měly proti Francii použít další finanční mechanismy, pokud se Paříž pokusí „manipulovat tarifní řízení“ nátlakem na společnosti, aby do Ameriky neinvestovaly.
„Co si Francouzi neuvědomují, je, že existuje celá spousta programů, ať už přes některý ze subjektů Spojených států zvaných DFC nebo přes Exportní-importní banku, kde máme garantované půjčky, američtí daňoví poplatníci garantují půjčky pro Francouze v různých velkých infrastrukturních projektech. A to bychom dělat neměli. Neměli bychom Francouzům pomáhat, pokud se budou pokoušet manipulovat tarifní řízení tak, aby proti nám měli pořád výhodu,“ říkal Grenell.
Kategorie: Autorské překlady