V pondělí prohrál německý kancléř Olaf Scholz parlamentní hlasování o důvěře, čímž se v této nejlidnatější zemi EU s největší ekonomikou vydláždila cesta k předčasným volbám 23. února příštího roku.
Scholz vyvolal hlasování o důvěře v období váznoucí ekonomiky a v očekávání, že ho prohraje, doufá ale, že spuštěním předčasných voleb získá nejlepší šanci na oživení uvadající politické podpory veřejnosti pro svoji stranu a pro svou levicí vedenou koaliční vládu, hlásí BBC.
Scholz před pondělním hlasováním řekl, že teď to bude na voličích, aby „určili politický kurz naší země,“ kdy se tím rozpoutává nejspíš frenetická volební kampaň.
Scholzova Sociálně demokratická strana (SDP) se v průzkumech těžce potácí, zatímco konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU) pod Friedrichem Merzem je zjevně v kurzu, aby se vrátila k vládnutí.
Scholz zákonodárcům říkal, že tyto volby určí, zda „se my jakožto silná země odvážíme silně investovat do své budoucnosti; máme-li důvěru v sebe a svoji zemi, nebo zda svoji budoucnost odložíme bokem? Ohrozíme-li svoji soudržnost a svoji prosperitu odložením dlouho odkládaných investic?“
K jeho pobízení voličů patřily i sliby, že „modernizuje“ přísná pravidla, která na sebe Německo uvalilo ohledně zvyšování zadlužení, aby se v zemi zvedla minimální mzda a snížila se daň z přidané hodnoty na potraviny, hlásí AFP.
Kancléř říkal také, že Německo je v Evropě největší vojenský dodavatel Ukrajiny a že v tom chce dále pokračovat.
Hlasování o důvěře jsou v Německu vzácná, kdy tato země s 83 miliony obyvatel se hodnotí jako stabilní. V poválečné historii je to teprve pošesté, kdy kancléř takové vyvolal.
Poslední bylo roku 2005, kdy tehdejší kancléř Gerhard Schröder zinscenoval předčasné volby, které těsně vyhrála jeho centro-pravicová soupeřka Angela Merkel.
Kategorie: Autorské články
Nějak se to v „demokratické“ Evropě sere. Jsem zvědav, koho si skopčáci zase zvolí.