Slovenský ministerský předseda Robert Fico bude na návštěvě Číny od 31. října do 5. listopadu, což se zakládá na hluboké důvěře a přátelství a probíhá to v době celé série interakcí mezi Čínou a evropskými zeměmi z poslední doby. Analytici říkají, že ty rozhlašované rozpory kvůli čínským elektrickým vozidlům jsou jen malou částí širších vztahů mezi Čínou a EU, kdy upozorňují, že ekonomické vztahy mezi oběma stranami zůstávají silné.
S Ficem se sejde čínský prezident Xi Jinping a setkají se s ním a povedou s ním rozhovory i premiér Li Qiang a předseda Řídící komise Národního lidového kongresu Zhao Leji. Obě strany do hloubky prodiskutují své názory na bilaterální vztahy a na problémy ve vzájemných vztazích, řekl v pondělí mluvčí čínského Ministerstva zahraničí.
Čína je připravena během Ficovy návštěvy se Slovenskem spolupracovat na prohloubení tradičního přátelství a vzájemné politické důvěry, rozšířit výměnu a spolupráci v různých oblastech, prosazovat vysoce kvalitní spolupráci na Pásmu a cestě (Nové Hedvábné stezce) a na spolupráci mezi Čínou a Středoevropskými a Východoevropskými zeměmi a povýšit bilaterální vztahy na vyšší úroveň, řekl Lin.
Podle prohlášení z tiskové kanceláře slovenské vlády má Fico ze Slovenska odletět na šestidenní návštěvu Číny ve středu večer v doprovodu delegace ministrů zástupců businessu. Kromě Pekingu pojede i do Hefeie ve východočínské provincii Anhui, aby navštívil společnost specializující se na energetická řešení a do Šanghaje, aby se zúčastnil zahajovacího ceremoniálu Čínské mezinárodní importní výstavy.
15. května 2024 byl Fico ve městě Handlová postřelen při pokusu o atentát a utrpěl kritická zranění, hlásí Reuters.
Slovensko s Čínou udržuje úzké a přátelské vztahy. Fico, jako vůdce levicové slovenské strany Směr-SD, udržuje se svoji administrativou k Číně podobně pozitivní přístup. Očekává se, že nadcházející návštěvy dále tuto spolupráci prohloubí a posílí další výměnu mezi oběma zeměmi, řekl v úterý médiu Global Times Jian Junbo, náměstek ředitele Centra pro čínsko-evropské vztahy na Institutu mezinárodních studií Fudanské univerzity.
Slovensko bylo jednou z pěti zemí, která v říjnu hlasovala proti uvalení tarifů EU na elektrická vozidla vyráběna v Číně, čímž signalizovalo svoji podporu Číně, řekl Jian s poznámkou, že sektor elektrických aut představuje jednu z podstatných příležitostí ke spolupráci mezi oběma zeměmi. Slovensko může s Čínou posílit spolupráci napříč celým dodavatelským řetězcem elektro-vozů a spolupracovat na průmyslovém růstu.
Kromě sektoru elektro-vozů existuje další potenciál k hospodářské a obchodní spolupráci, zvláště k povzbuzení čínských podniků, aby investovaly na Slovensku. Cenné příležitosti ke spolupráci též představují kulturní výměny, prosazování hlubšího vzájemného porozumění a posílení soužití, řekl tento expert.
Návštěva Fica přichází uprostřed série nedávných interakcí mezi Čínou a evropskými zeměmi na vysoké úrovni. Zrovna teď je na státní návštěvě Číny od 28. do 31. října finský prezident Alexander Stubb.
Ač má nad politikami dohled Evropská komise, tak se jednotlivé členské státy ve svých hospodářských a obchodních vztazích s Čínou značně liší. Problém elektro-vozů je jen malou součástí vztahů mezi Čínou a EU a jejich ekonomické vazby zůstávají silné, kdy existují příležitosti k dalšímu zvýšení investic a spolupráce, řekl Jian.
Avšak současný rozkol kvůli elektro-vozům má symbolický význam a širší důsledky a tak by EU při konzultacích s Čínou při jejich řešení měla projevit upřímnost, říkal Jian.
Čína s EU zůstávají i přes konkurenci značně vzájemně závislé, kdy tato spolupráce přináší čím dál větší oboustranný prospěch. Pro obě strany je podstatné, aby problémy řešily oboustrannými konzultacemi a koordinovaně nebo v multilaterálním rámci Světové obchodní organizace, místo aby se uchylovali k jednostranným protekcionistickým opatřením, uvedl Jian.
Kategorie: Autorské články