Za poslední dva týdny jsem čtyřikrát absolvoval poštu; klasické nekonečně čekání a zpruzený personál doplnil nějaký nový trend: Aktivní vnucování různých nesmyslů (například sázkových tiketů) naprosto zoufalým a (pro mě) krajně nepříjemným způsobem.
První typka za přepážkou byla familiární: „Aléééé, pokutička!“ Ano, jsem nadšen po půl hodině čekání. „A nevsadíte si nějaká čísílka?“ „Vážně ne?“ „Ale no tak, vsaďte losík, můžete se stát milionářem.“ Když zjistila, že nepochodí, atmosféra znatelně zhoustla.
Další byla nevýrazná šedá myška, takže si ani nepamatuju, co mi nabízela; jen vím, že mluvila šíleně potichu, takže jsem v tom hluku nerozuměl, ale předpokládal, že mi říká něco relevantního k té zásilce, doptával se a zjišťoval, že jde o nějakou obchodní nabídku.
Při dvou posledních návštěvách na mě taková paní od rány rázně vyhrkla, jestli žiju v domácnosti s nějakými dětmi. Co je, sakra, poště po tom? V tom nepříjemném prostředí po dlouhém čekání fakt nemám zájem odpovídat cizímu člověku na osobní otázky.
Slušně (!) jsem odpověděl, že chápu, že se mě asi neptá jen tak, že to má v popisu práce; a hezky (!) požádal, zda by nemohla dát zpětnou vazbu vedení, že je mi jejich marketing nepříjemný a že bych si přál jen poštovní služby bez dalších nabídek.
Dotyčná bez mrknutí oka ukázala na nějaké potvrzení: „Tady podepište.“ Říkal jsem si, že mě třeba neslyšela, tak jsem to zkusil znovu; přerušila mě v půlce nasraným: „Tak podepíšete se už konečně!?!?“ Služba století…
Cestou domů mě napadlo, že přesně takto si socialisté často představují, že bude fungovat neregulovaný volný trh – všude samá nevhodná obtěžující reklama, nátlakové nabídky a podobně (často mi takové scénáře představují ve svých argumentech pro regulace).
A na České poště dost možná vymýšlejí marketing lidé, kteří mají toto smýšlení o „kapitalismu“; že nejvíc škváry vyděláte, když budete obtěžovat lidi, vyvíjet nátlak, snažit se je oblbnout… Těch fakt šikovných lidí do státních podniků asi zas tak moc nepůjde.
Co však doopravdy generuje volný trh a kapitalismus? Stačí se místo pošty podívat třeba do Zásilkovny nebo Alzy: Jak dlouho tam čekáte? Jak se k Vám chovají? Ano, také nabízejí další služby (hlavně Alza), ale ne tak blbým způsobem, protože ty zákazníky potřebují.
Kdykoliv se stát něco snaží dělat „jako trh“, dopadá to katastrofálně; ono to vlastně dopadá katastrofálně, i když se to snaží dělat „jako stát“, ale alespoň to nepůsobí tak směšně. Jediným funkčním řešením je přenechání veškerých (nejen) poštovních služeb trhu.
Kategorie: Glosy odjinud
Za komančů dělal a řídil stát jako trh všechno, včetně toho co si člověk musí myslet, a ptal se člověka taky na všechno. Takový kovaný domovní důvěrník, který také se např, musel vyjádřit k doporučení nebo nedoporučení potomka ke studiu, člověk který měl často jen základku, pravopis český mu neříkal vůbec nic, ale byl kovaný, byl také i neocenitelným informátorem strany a vlády, součástí sítě komoušských špízlů. A vůbec nemusel být zaměstnancem pošty.
To byla, holenku, katastrofa!
Nepište blbosti !