Jen taková krátká poznámka, poznámka tematicky ladící též s dobou adventní.
Osobnosti na politické a společenské scéně, stojící na konzervativní části pomyslného spektra, povětšinou pregnantně a ostře odsuzující ona nesmyslná, cizí, čtyři, slova, stojící v nadpisu eseje. Přesně vysvětlují jejich souvislost s radikálním proudem marxismu. V této souvislosti doporučuji vynikající uvahu Petra Hlávky „Kořeny feminismu“ v listopadovém vydání časopisu To.
Zároveň se velká část z nich dopouští jedné zásadní chyby. Označují, chcete li nálepkují , naší civilizaci jako takzvaně žido-křesťanskou. To je však zásadní logický a vzdělanostní omyl. Evropský kontinent, při svém vývoji, nikdy neměl nic společného s jakýmsi novodobě vybájeným žido-křestanstvím. Tento směr, za mě osobně spíše paralogismus, má možná velkou oporu v řadě elitních spolků a vlivných think tanků v anglo-americkém světě. V našem prostoru nikoli. Zde se žáci ve školách, po tisíc let, učili, že základy Evropy stojí na třech pilířích. Řecké filozofii, římském právu a evangeliu Ježíše Krista. Tudíž, naše civilizace je, tzv. křesťansko – helénská. Oproti tomu židovské filosofické a teologické proudy, od sekulárnějších až po ortodoxní , se proti křestanství vždy ostře vymezovaly a křesťanskou doktrínu, křestanskou filosofii a do určité míry i křesťanskou etiku, odmítaly.
V tomto konstatování není nic negativního proti židovskému národu. Mimo jiné i proto, že u nás, v Čechách, k tomu nemáme žádný podstatný důvod. Židovské etnikum nám přineslo takové osobnosti jako namátkou Poláček, Fuchs, Pavel (Ota), Tigrid. Společným jmenovatelem těchto vynikajících spisovatelů, spisovatelů s přesahem do dalších humanitních oborů, je však i to, že se přiklonili právě na stranu oné křesťansko – helénské civilizace.
Takže tohle jen pro pořádek. Hezký den a požehnanou dobu Vánoční všem.
Kategorie: Autorské články