Zjednodušené shrnutí obsahu článku:
- Míra sebevražd je nižší v konzervativních zemích praktikujících monoteistické náboženství. Společnosti, které tato náboženství vyznávají stovky či tisíce let, mají minimum sebevražd, naopak tam, kde bylo křesťanství přijato teprve před cca 100 lety (jih Afriky), je míra sebevražd vysoká.
- Míra sebevražd je vyšší v zemích, kde došlo k vykořenění v důsledku socialismu či náhlé společenské změny během kolonizace v zemích, které před kolonizací neměly rozvinutou státní společnost.
- Kulturní a hodnotový liberalismus, progresivismus, feminismus, úpadek rodinných hodnot a vazeb, genderismus a nezávazný sexuální život vedou k vyšší míře sebevražd.
- Nejméně sebevražd ve Švýcarsku mají katolíci, pak protestanti, nejvíce ateisté.
- V Severním Irsku se s narůstajícím věkem prudce zvyšuje podíl ateistů na sebevraždách, naopak podíl katolíků se s narůstajícím věkem výrazně snižuje, jelikož ve vyšším věku jsou ateisté více osamělí.
- Anglie a Wales, míra sebevražd na 100 000, muž, žena: Other (M 33.2, F 13.7), Buddhismus (M 26.6, F 8.9), No religion (M 24.3, F 9.0), Not Stated (M 23.1,F8.1), Sikhismus (M 18.9,F 6.3), Křesťanství (M 18.0, F 5.6), Judaismus (M 14.4, F 7.0), Hinduismus (M 8.5, F 3.6), Islám (M 5.1, F 2.1)
- Émile Durkheim již před více než sto lety uvedl, že praktikování náboženství snižuje riziko sebevraždy.
- V posledních letech prudce roste sebevražednost dospívajících dívek napříč západní civilizací. Pravděpodobně to souvisí s tím, že v posledních letech se dospívající dívky masově stávají obětmi kultu transgender, který po svých obětech požaduje tělesné mrzačení.
Míra sebevražd v různých zemích – pozitivní vliv má konzervatismus a monoteismus, negativní vykořenění
Míra sebevražd na 100 000 obyvatel:
Lesotho 87.5, Nizozemsko 44.7 (bez eutanazie 9.3), Eswatini 40.5, Belgie 36.6 (bez eutanazie 13.9), Kiribati 30.6
Za prvé je vidět, že eutanazie mnohonásobně převyšuje počet sebevražd, tedy to není tak, že ve státě s legální eutanazií jdou na eutanazii převážně ti, kteří by jinak spáchali sebevraždu, ale legalita a společenská normalizace eutanazie vede k tomu, že si berou život i lidé, kteří by si ho u nás, kde naštěstí není tato nelidská praktika legální, nevzali.
Co se týče různých zemí, tak na mapě je evidentních několik faktorů. Míru sebevražd zvyšuje vykořenění společnosti, ať již socialismem nebo náhlou změnou z velmi chudé společnosti na úrovni doby železné do moderní civilizace zásahem zvenčí, což je patrné nízkou mírou sebevražd v islámských a asijských zemích, kde již před evropskou kolonizací byla rozvinutá státní společnost, takže se jejich hodnoty, kultura a životní styl během kolonialismus příliš nezměnily. Naopak v protostátní klanové společnosti jižní části Afriky došlo k obrovské sociální změně kolonizací a příchodem státu.
Naopak se zdá, že míra sebevražd je nižší ve společnosti, která praktikuje monoteistické (křesťanství, islám, judaismus) či podobné (buddhismus) náboženství, ovšem tento efekt není silný tehdy, když je takové náboženství ve společnosti přítomno teprve krátce (křesťanství v Subsaharské Africe mimo Etiopii). Africké společnosti sice převážně přijaly křesťanství, ovšem vnitřně jsou často spíše pohanské a praktikují mnoho pohanských rituálů a v mnohých oblastech Afriky lidé praktikují jak něco z křesťanství, tak pohanské náboženství a věří jak v křesťanského Boha, tak ve své bohy. Patrně to souvisí s tím, že monoteistická náboženství narozdíl od těch polyteistických sebevraždu striktně zakazují.
Pokud pomineme malé karibské ostrovy a země, kde bych statistikám nevěřil, jako je Venezuela a Sýrie, tak nejméně sebevražd na počet obyvatel mají Jordánsko, Jamajka, Turecko, Filipíny, Brunej, Indonésie, Honduras, Alžírsko, Kuvajt a Arménie. Tyto země mají společné to, že v poslední době nezažily vykořenění, dlouhodobě praktikují monoteistické náboženství a není tam rozšířen kulturní liberalismus (neomarxismus, woke, feminismus, genderismus, protirodinné postoje…).
Evropské země s nejnižší mírou sebevražd od nejnižší: Arménie, Kypr, Řecko, Albánie, Itálie
Evropské země s nejvyšší mírou sebevražd od nejnižší: Nizozemsko (s eutanazií), Belgie (s eutanazií), Rusko, Litva, Ukrajina
Zde je opět patrné, že pozitivní vliv má monoteistická víra (evropské země s nejnižší mírou sebevražd jsou konzervativní, naopak ty s nejvyšší jsou vykořeněné socialismem.
Sebevraždy ve Švýcarsku: nejméně katolíci, pak protestanti, nejvíce ateisti
Ve Švýcarsku mají nejvyšší míru sebevražd ateisté, střední protestanti a nejnižší katolíci. Ve Švýcarsku jsou právě tradičně katolické regiony konzervativnější než ty protestantské. Studie zpracovávala sebevraždy na základě náboženství, které lidé vyplnili do sčítání lidu v roce 2000.
Míra sebevražd v Anglii a Walesu: nejvyšší u ateistů, nejnižší u muslimů
Míra sebevražd na 100 000 obyvatel u mužů, žen:
Other (M 33.2, F 13.7, v praxi zejména různí novopohané či nová náboženská hnutí, často se k nim přidávají lidé s psychickými problémy)
Buddhismus (M 26.6, F 8.9)
No religion (M 24.3, F 9.0)
Not stated (M 23.1, F 8.1)
Sikhismus (M 18.9, F 6.3)
Křesťanství (M 18.0, F 5.6, v západní Evropě bývá běžné, že se někdo ke křesťanství hlásí z tradice, ale křesťanské hodnoty nepraktikuje. Zejména anglikánská církev v posledních letech podporuje wokeismus. Naopak v Česku, když už někdo se ke křesťanství hlásí, tak většinou v křesťanské hodnoty skutečně věří.)
Judaismus (M 14.4, F 7.0)
Hinduismus (M 8.5, F 3.6)
Islám (M 5.1, F 2.1)
Rozdíly v pohlaví (muži/ženy): Křesťanství 3.21, Sikhismus 3, Buddhismus 2.99, Not stated 2.85, No religion 2.7, Judaismus 2.6, Islám 2.43, Other 2.42, Hinduismus 2.36.
Ženy tedy mají nejnižší podíl na sebevraždách mezi křesťany a nejvyšší mezi hinduisty. Z těchto statistik by šlo říct, že ženám se oproti mužům žije psychicky nejlépe v křesťanství a pak v sikhismu a buddhismu a nejhůře v hinduismu a islámu.
Severní Irsko: Podíl ateistů na sebevraždách prudce roste s věkem a samotou
Na počátku našeho století proběhla v Severním Irsku velká studie rizika sebevraždy dle náboženství. Studie pracovala s daty ze sčítání lidu z roku 2001 a se sebevraždami mezi lety 2001 až 2009. Porovnávala 1 106 146 lidí ve věku 16 až 74 let, kteří nežijí v ústavním zařízení. V roce 2001 navštěvovalo kostel alespoň jednou týdně 67% katolíků, 29 klasických protestantů a 49% evangelikálů.
Studie tedy ukazuje, že význam náboženství na snížení míry sebevražd výrazně roste s věkem. Je to logické, protože mladý dospělý má obvykle kamarády a mnohdy i spolužáky, obvykle má kontakt s rodiči, mnohdy má prarodiče, ale s rostoucím věkem sociální vazby upadají a lidé musí aktivně něco dělat proto, aby nějaké sociální vazby měli. Právě pro křesťany je důležitější rodina a je u nich běžnější, že se rodiny schází, což vede k tomu, že ve stáří jsou ateisté většinou osamělejší než křesťané.
Prudký nárůst sebevražednosti dospívajících dívek z důvodu kultu transgender
Řada dat z Česka i USA ukazuje nárůst sebevražednosti u dospívajících dívek v posledních letech. Právě dospívající dívky se již několik let masově stávají obětmi nelidského kultu transgender, jehož příznivci věří, že když dvanáctiletá dívka řekne, že by radši byla kluk, tak je kluk narozený do špatného těla a všichni k ní mají přistupovat jako ke klukovi a je nutné ji dávat blokátory puberty a testosteron a uříznout ji pohlaví orgány. O sebevražednosti dospívajících dívek někdy napíšu samostatný článek.
Obecná fakta o sebevraždách
Zakladatel sociologie Émile Durkheim (1858–1917) uvedl, že aktivní praktikování náboženství snižuje riziko sebevraždy svým smyslem pro komunitu.
Dnešní ateistická společnost se vyznačuje tím, že pro lidi není důležitá rodina, lidé se nemají v případě nouze na koho obrátit, nemají kolem sebe stabilní dlouhodobé rodinné vztahy, které by jim poskytovaly existenční, ekonomickou a emociální stabilitu. Toto se projevuje také na bezdomovectví. Navštívil jsem konzervativní země, jako je Tunisko a Arménie a viděl jsem tam (v celém obrovském městě Tunis či v arménských městech Jerevan a Etčmiadzin) méně bezdomovců než před jedním českým nádražím, ač jsem se pohyboval v místech, kde se pohybují běžní obyvatelé. V naší společnosti je také normální řešit osobní a rodinné problémy vraždou dítěte v lůně matky, čímž klesá hodnota lidského života. Mnozí lidé v osmnácti odejdou od rodičů a pak své rodiče vidí jen jednou ročně na Vánoce. Mezi ateisty je také běžnější promiskuita, které ze své podstaty vede k citově náročným situacím. Když lidé mají kolem sebe milující rodinu, tak nechtějí způsobit rodině smutek a problémy. Když však kolem sebe mají jednu milenku za druhou, tak nemají takovou motivaci nepáchat sebevraždu, jelikož nemají pro koho žít. V posledních letech se rozjel kult transgender, který po tisících mrzačí dospívající dívky a ničí jim životy. Ve společnosti, kde je důležitá rodina, existuje určitá sociální kontrola, lidé nemají takový sklon propadnout závislostem či jiným patologickým jevům, které zvyšují riziko sebevraždy. Tento nepřirozený stav vytváří vede k tomu, že lidé postrádají smysl života a stabilní emocionální oporu.
Lgbt aktivisti tvrdí, že máme legalizovat homosexuální manželství, aby bylo méně sebevražd, přitom v zemích s nejnižším počet sebevražd, jako je globálně Jordánsko a v Evropě Arménie, je lgbt společensky zcela nepřijatelné.
Kategorie: Autorské články