Italská premiérka Giorgia Meloni s dánskou premiérkou Mette Frederiksen spustily kampaň vyzývající k reformám Evropské konvence o lidských právech a s ní spojeného soudu, aby se tak zemím vrátilo právo od sebe vystěhovat zahraniční kriminálníky.
Devět států Evropské unie tento týden tvrdí, že svět se oproti poválečnému stavu, kdy byly kodifikovány zákony týkající se migrace, fundamentálně změnil, což vede k systému, který už neodpovídá realitě čím dál globalističtějšího světa, z čehož často kořistí zločinní cizinci.
Italská vláda po schůzce v Římě mezi premiérkou Frederiksen a premiérkou Meloni vydala dopis podepsaný devíti zeměmi včetně Rakouska, Belgie, České republiky, Estonska, Litvy, Lotyšska a Polska vyzývající k reformám toho, jak Evropský soud lidských práv interpretuje Konvenci o migraci.
Tito vůdci s tvrzením, že současná interpretace se už daleko odchyluje od původního záměru této konvence, praví: „Myslíme si, že vývoj interpretací tohoto Soudu v řadě případů omezuje možnost činit ve svých demokraciích vlastní politická rozhodnutí. A tudíž to má dopady na to, jak my jakožto vůdci můžeme chránit své demokratické společnosti a své obyvatelstvo před problémy, s nimiž se v dnešním světě potýkáme.“
Vyzývali ke zvýšení laťky pro národní vlády, aby mohly stanovovat své vlastní deportační politiky, určovat konkrétní podmínky pro ty vinné z násilných či s drogami spojených zločinů a měly větší kontrolu nad tím, koho je možno deportovat. Rovněž vyzývali k přijetí opatření, aby se „mohli bránit nepřátelským státům, které se pokouší proti nám zneužít našich hodnot a práv. Např. využíváním migrantů uvnitř našich hranic jako nástroje,“ z čehož obviňují země jako Bělorusko, Rusko a Turecko.
„Víme, že toto je diskuse o citlivém tématu. Ač je naším cílem bránit své demokracie, tak nejspíše budeme obvinění z pravého opaku,“ uváděli s poznámkou, že jejich vrcholnou prioritou musí být blahobyt jejich občanů.
Dánská premiérka Frederiksen v komentáři k tomuto společnému úsilí zdůraznila, že „prostě není lidským právem přijít do Dánska a zabíjet tam,“ s dodatkem, že důvěra v mezinárodní právní řád Evropy bude dále „erodovat“, pokud bude Evropský soud lidských práv (ECHR) dále překážet členským státům ve zbavování se těžkých kriminálníků.
Premiérka Meloni řekla: „Máme povinnost bránit své občany, své hodnoty, svou demokracii. Jsme vůdci společností, které brání lidská práva, Evropská konvence lidských práv je však příliš často interpretována způsobem, který státům brání vypovídat zahraniční kriminálníky nebo bránit své hranice. To nemůžeme akceptovat.“
„Obrana práv znamená též obranu bezpečnosti a svobody. Itálie je do této změny a jejího vedení zapojena,“ dodala.
Násilní zločinci i teroristé z řad migrantů se často odvolávají k ECHR, aby se vyhnuli návratu do své vlasti, často s tvrzením, že v jejich rodných zemích by je čekala perzekuce.
Vláda Meloni v Římě je také ve střetu s italskými soudci vyznávajícími otevřené hranice kvůli jejím plánům posílat ilegální migranty na dobu vyřizování jejich azylových případů do zahraničního zpracovatelského centra v Albánii, místo aby se jim dovolilo zůstat v Itálii.
Tento případ, který převážně vázne na tom, kdo může určit, které země jsou bezpečné pro zpětnou deportaci migrantů, v současnosti posuzuje Evropský soudní dvůr.
Kategorie: Autorské překlady