S tím, jak polský konzervativní poslanec na kterého je evropský zatykač (EAW) utekl do Maďarska, polské vedení zlořečí Orbánovi.
Evropský zatykač (EAW) byl vydán na bývalého náměstka polského ministra spravedlnosti a současného poslance parlamentu Marcina Romanowského; jakýkoliv takový zatykač vydaný justičními orgány nějakého členského státu je platný na celém území Evropské unie, Maďarsko však říká, že tento poslanec je obětí politické perzekuce.
Podle Do Rzeczy Úřad polské národní prokuratury (PK) Romanowského obvinil ze spáchání 11 trestných činů včetně účasti v organizovaném kriminálním spolčení a manipulace výběrových řízení na mnohamilionové granty z Justičního fondu (FS). Tento člen Solidárního a suverénního Polska na Justiční fond (FS) dohlížel v letech 2019-2023 během konzervativní vlády Práva a spravedlnosti (PiS). Hrozí mu až 25 let vězení.
Tento náměstek ministra spravedlnosti byl zatčen, i přestože měl jako člen Parlamentního shromáždění Rady Evropy imunitu. Soud varšavského okresu Mokotow sice uznal Romanowského imunitu vůči rozhodnutí prokuratury, podpořil však varšavský regionální soud. Úřad prokuratury vedený ministrem spravedlnosti Adamem Bodnarem, tedy potom Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) požádal o zrušení jeho imunity, k čemuž došlo 2. října s tvrzením, že „neexistují dostatečné důvody pochybovat o čistých úmyslech prokuratury.“
Bodnar zrovna nedávno vyhlásil, že aby se do Maďarska vrátila vláda zákona, bude nutná výměna vlády.
PACE rovněž v prohlášení uvedlo, že „lituje, že pan Romanowski nevyužil příležitosti, která mu byla nabídnuta, aby byl vyslechnut Komisí procedurálních pravidel, imunity a institucionálních záležitostí PACE nebo aby se nechal zastupovat nějakým členem tohoto Shromáždění.“
Obhájce Romanowského Bartosz Lewandowski řekl, že Romanowski o azyl požádal ve spojitosti s „politicky motivovanými zásahy bezpečnostních služeb a Úřadu národní prokuratury.“ Vláda v Budapešti potvrdila udělení azylu tomuto poslanci.
Ministr vnitra a veřejné správy Tomasz Siemoniak na TVN24 argumentoval, že Romanowski se bude zodpovídat před polským justičním systémem a že vyšetřování Fondu spravedlnosti bude pokračovat.
„V rozporu s tím, co obhájce (Romanowského) tvrdí, to byl soud, kdo rozhodl. Ne úřad prokuratury, ne vláda, ne politici, ale nezávislý soud a i Parlamentní shromáždění Rady Evropy, které pana Romanowského zbavilo imunity jednohlasným konstatováním, že rozhodnutí v tomto případě má čistě kriminální povahu,“ řekl Siemoniak.
Rovněž tvrdil, že tento politik nebyl sledovaný. „Překvapuje mě, že se rozhodl pro takovouto cestu. Dnes Budapešť, zítra Moskva. Víme, kde se dnes Maďarsko nachází na politické mapě Evropy,“ dodal.
Siemoniak nazval rozhodnutí maďarské vlády činem proti evropskému právu. „Potýkáme se s bezprecedentní situací, kdy maďarská vláda otevřeně odmítá řízení EU, které je přeci prostě posvátné,“ řekl s dodatkem: „Když je tu Evropský zatykač (EAW), tak taková osoba má být zadržena a tu situaci má posoudit místní soud.“
Mezitím polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski na X vystavil: „Považujeme rozhodnutí vlády Viktora Orbána udělit M. Romanowskému politický azyl, tj. podezřelému z trestných činů a hledanému na základě Evropského zatykače, za čin nepřátelský k Polské republice a k principům Evropské unie. Zítra oznámíme své rozhodnutí.“
Maršál Sejmu Szymon Holownia chce Romanowského zbavit jeho parlamentního platu. „Ve spojitosti s tím, jak uletěl ze země, což znamená jasnou zradu jeho parlamentní přísahy, jsem dal pokyny vedoucímu kancléřství a právních služeb Sejmu, aby určili, jak může Polská republika co nejdříve zastavit vyplácení platu tomuto panu poslanci za práci, které se zřekl,“ prohlásil Holownia na sociálním médiu.
Pokud jde o polského premiéra Donalda Tuska, ten uvedl, že Orbánovi dal na srozuměnou, že tento krok, je špatný nápad. „Pokud jde o nějaké divné rozhodnutí v Budapešti, které je neslučitelné s evropským právem, jako je politický azyl, maření nerespektující evropský zatykač, tak to nebudu já, kdo se ocitne v obtížné situaci, nýbrž Viktor Orbán. A to jsem mu řekl,“ vyhlašoval Tusk na tiskové konferenci v Bruselu.
Ministerský předseda Maďarska pouze kritizoval stav vlády práva v Polsku, kdy v interview ve čtvrtek prohlásil: „Poskytneme přístřeší komukoliv, kdo je v jejich zemi vystaven politické perzekuci.“
V dalším interview se ministr Gergely Gulyás, šéf kanceláře ministerského předsedy, vyjádřil k možným důsledkům udělení azylu Romanowskému. „Od roku 2015 stojí Maďarsko při poskytování ochrany těm, kdo prchají před politickou perzekucí, pevně za svým, ať už jsou to bývalí veřejní činitelé jako Nikola Gruevski nebo teď Romanowski,“ řekl.
Kategorie: Autorské články