Reuters v dlouhé investigativní zprávě prezentuje to, o čem říká, že je úvodní reakce ruského prezidenta Vladimira Putina na přicházející plány Trumpovy administrativy vést jednání o zastavení palby směřující k ukončení Ukrajinské války, která tento týden dosáhla svého 1000. dne.
S tím, jak se Putinovi „nad Trumpovou mírovou dohodou zvedá obočí,“ tak pět zdrojů znalých Kremelského smýšlení říká, že Putin je „otevřený“ diskusím s Donaldem Trumpem o zastavení palby, ale odmítne vzdát se území získaných na ukrajinském východě – zejména anektovaného Doněcku, Chersonu, Luhansku a Záporožské oblasti.
Klíčovým bodem sporu bude i to, aby Kyjev zcela opustil ambice vstoupit do NATO. Wall Street Journal už tento měsíc odhalil, že z těch současných názorů, o nichž Trump uvažuje, obsahují všechny ‚zmrazení‘ války, což by k zatrpklosti Kyjeva zahrnovalo „potvrzení záboru zhruba 20 procent Ukrajiny Ruskem,“ přičemž by se na 20 let stanovilo suspendování snah Ukrajiny o členství v NATO.
A teď Reuters píše: „V prvním podrobné zprávě o tom, co by prezident Putin přijal v nějaké dohodě domluvené Trumpem, pět současných a minulých ruských činitelů řeklo, že Kreml by mohl široce souhlasit se zmrazením konfliktu podél frontové linie.“
Panuje přesvědčení, že Kreml nemá moc zájem o krátkodobé příměří v obavách, že by bylo využito jen ke znovuvyzbrojení Ukrajiny a že ty samé problémy, jaké tuto válku způsobily, by pokračovaly. Ve Valdajské diskusní skupině před pár týdny Putin řekl: „Když tam nebude neutralita, je těžké si představit existenci jakýchkoliv dobrých sousedských vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou.“
„Proč? Protože by to znamenalo, že Ukrajinu budou neustále zneužívat jako nástroj ve špatných rukou a ke škodě zájmů Ruské federace,“ dodal. Z hlediska Moskvy by tudíž měl trvale řešit ty prvky, které by mohly vést k obnově konfliktu v budoucnu. Putin zdůrazňoval, že dohoda musí odrážet „realitu“ v terénu.
„Putin už řekl, že zmrazení tohoto konfliktu nebude vůbec fungovat,“ řekl v úterý Reuters mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov. „A povolení těch raket je ze strany Spojených států velice nebezpečnou eskalací.“
Možná ale nejdůležitější částí této zprávy Reuters lze nalézt v následujícím:
Ač Rusko nebude tolerovat vstup Ukrajiny do NATO nebo přítomnost vojsk NATO na území Ukrajiny, je otevřené diskusi o bezpečnostních zárukách pro Kyjev, říká těch pět současných a bývalých činitelů.
K dalším ústupkům Ukrajiny, na které by Kreml mohl tlačit, patří souhlas Kyjeva s omezením velikosti jejich ozbrojených sil a závazek neomezovat používání ruského jazyka, říkají tito lidé.
To opravdu vytváří otevření pro diplomacii. Ukrajinští činitelé požadují, aby Rusko odsouhlasilo robustní bezpečnostní záruky a Západ je zajistil. Zvláště na to budou tlačit, bude-li Kyjev nucen vzdát se svých aspirací na členství v NATO.
Nejspíš by se to točilo kolem zajištění bezpečnostních záruk zajištěných pěti trvalými členy Rady bezpečnosti OSN: Británií, Čínou, Francií, Ruskem a Spojenými státy.
Důležité je, že ruští činitelé citovaní ve zprávě Reuters potvrzují, že k dohodě nejspíš nedojde, pokud Ukrajina nedostane bezpečnostní záruky, ale že pro Moskvu to vše závisí na jedné věci: „Otázkou je, jak se vyhnout dohodě, jaká by mohla jednoho dne Západ zatáhnout do přímé konfrontace s Ruskem.“
Ale s tím, že ještě dva měsíce potrvá Bidenova administrativa a její jestřábí národně bezpečnosti činitelé neustále prahnou po eskalaci (jejíž bezohlednost má teď paralelu v tom, jak dalo UK zelenou pálení raket Storm Shadow na ruské území), by do 20. ledna mohlo region dovést k propuknutí ještě větší války mezi NATO a Ruskem?
Moon of Alabama si všiml posledních eskalačních politik přicházejících z Bílého domu:
Prezident USA Joe Biden byl shledán za příliš senilního, aby usiloval o znovuzvolení. To ale neomezuje jeho pravomoci, pomocí nichž by mohl rozpoutat III. světovou válku.
Poté, co Bidenova administrativa Ukrajině ‚dovolila‘ pálit USA kontrolované balistické rakety na cíle v Rusku, přidává do tohoto mixu obvykle zakázané miny proti lidské síle.
Více než 160 zemí včetně Ukrajiny podepsalo dohody, které zakazují užívání min proti lidem. I Biden během své kampaně proti používání takovýchto zbraní promlouval.
Ukrajina pořád slibuje pokračování v boji, i přes všechny zprávy o plánu zvoleného prezidenta Trumpa tvrdě protlačit mír. Ve středu Zelenský řekl, že jeho země „neustane, dokud nebude poslední ruský voják vyhnán z jejího území – podle hranic získaných po pádu Sovětského svazu roku 1991.“
Kategorie: Autorské články