Zakladatel WikiLeaks Julian Assange v úterý řekl, že jej po letech v žaláři pustili, protože „přiznal vinu z žurnalismu.“
Assange poskytl důkaz o dopadu jeho věznění a odsouzení na právní situaci a lidská práva komisi lidských práv Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy ve francouzském Štrasburku. Toto Parlamentní shromáždění se skládá ze zákonodárců ze 46 evropských zemí.
Assange byl po pěti letech v britském vězení v červnu propuštěn poté, co přiznal vinu ze získání a publikování amerických vojenských tajemství v rámci dohody s prokurátory ministerstva spravedlnosti, čímž byla tato vleklá právní sága uzavřena. Před dobou svého věznění ještě strávil sedm let v exilu, k němuž se rozhodl, na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kde žádal o azyl na základě politické perzekuce.
„Dnes nejsem svobodný proto, že by systém fungoval,“ řekl Assange ve svém prvním veřejném projevu od svého propuštění. „Jsem dnes po letech v žaláři propuštěn, protože jsem přiznal vinu z žurnalismu.“
Dodal: „Přiznal jsem vinu ze shánění informací ze zdrojů. Přiznal jsem vinu z přijímání informací od zdrojů. A přiznal jsem vinu za informování veřejnosti o tom, co v těch informacích bylo.“
Přechod od roků v samovazbě v žaláři s maximální ostrahou k projevu před evropskými parlamentáři byl „ohromný a surrealistický posuv,“ řekl Assange, když popisoval zkušenosti z roků izolace v maličké cele.
„To člověka zbaví pocitu vlastního smyslu a zůstane mu pouze hrubá esence existence,“ říkal, přičemž se mu lámal hlas, takže se omlouval za svou „selhávající výslovnost“ a za „nevybroušenou prezentaci.“
„Pořád ještě nejsem plně schopen mluvit o tom, co jsem ustál, a o neustálém boji za to, abych zůstal naživu, jak fyzicky, tak psychicky,“ řekl Assange.
Tento australský internetový vydavatel byl obviněn z obdržení a publikování stovek tisíců válečných deníků a diplomatických depeší, které obsahovaly i podrobnosti o zrůdnostech páchaných vojsky USA v Iráku a Afghánistánu. Jeho činnost oslavovali zastánci svobody tisku, kteří jásali nad jeho rolí, v níž na světlo vynášel jednání, které by jinak zůstalo skryto.
Mezi složkami publikovanými na WikiLeaks bylo i video útoku helikoptéry Apache amerických sil roku 2007 v Bagdádu, který zabil 11 lidí, včetně dvou žurnalistů Reuters.
Kritici říkají, že jeho jednání ohrozilo životy amerických příslušníků národní bezpečnosti i nevinných osob, jako lidí, kteří poskytli informace americkým silám v Iráku a Afghánistánu, a tak dalece překročil hranice tradičních povinností žurnalisty.
Tento roky se táhnoucí případ tak skončil Assangeho přiznáním u amerického okresního soudu na souostroví Severní Mariany Amerického společenství v Pacifiku.
Assange přiznal vinu podle Zákona o špionáži za konspirace k nezákonnému získávání a šíření tajných informací o národní obraně. Soudce ho odsoudil k pěti letům, které už v Británii za mřížemi strávil, když bojoval proti vydání do Spojených států.
Assange se koncem června vrátil do Austrálie jako svobodný člověk. Jeho manželka Stella v té době řekla, že než promluví veřejně, tak bude potřebovat čas na zotavení.
K tomuto úternímu vystoupení došlo poté, co Parlamentní shromáždění Evropské rady vydalo zprávu o Assangeho vazbě v britském vězení s vysokou ostrahou po dobu pěti let.
Komise lidských práv tohoto shromáždění prohlásila Assangeho za potvrzeného politického vězně a vydala koncept rezoluce vyjadřující hluboké znepokojení nad tím, jak s ním bylo tvrdě zacházeno.
Kategorie: Autorské články