Před Německem jsou temné časy, kdy jeden bankrotový aukčník, co je v tom businessu už 30 let, říká, že je to horší než za finanční krize 2008.
Německo během roku 2025 a i 2026 směřuje k neustálému vzestupu insolvencí, uvádí nedávná analýza pojišťovatele úvěrů Allianz Trade. A tohle všechno přichází po katastrofálním roku 2024, kdy země zažila rekordní počet bankrotů.
Allianz Trade v Německu předpovídá celkový letošní nárůst korporátních insolvencí o 11 procent na přibližně 24 400 případů. Další 3procentní nárůst na 25 050 případů očekává pro rok 2026. Tyto insolvence odhadem v celém Německu ohrozí 210 000 pracovních míst.
V prvním čtvrtletí letošního roku podalo insolvenci 16 velkých německých společností, tj. s výnosy 50 milionů € nebo více. Ač je to mírný pokles o tři případy v porovnání se stejným loňským obdobím, je to dvojnásobek počtu zaznamenaného v prvním čtvrtletí 2023.
Ředitel Allianz Trade v Německu, Rakousku a Švýcarsku Milo Bogaerts vyjádřil z přetrvávajících vysokých počtů významných insolvencí obavy a zčásti je připisuje politice tarifů prezidenta USA Donalda Trumpa. Varoval, že se nečeká žádný útlum ani po roce 2024, který byl v insolvencích rekordně negativním rokem.
„Vzhledem k chmurnému ekonomickému výhledu jak v Německu, tak v globálním obchodu a k mnoha nejistotám způsobeným tou bouří tarifů, čekáme mnoho velkých insolvencí, a tudíž budou roku 2025 pokračovat značné ztráty,“ prohlásil Bogaerts. Dodal, že ty veliké insolvence nejspíš budou mít dominový efekt na dodavatelské společnosti a potenciálně jim „do peněženek udělají velké díry“ s dopady na dodavatelské řetězce.
V celé zemi však zní poplašné zvony. Spolková asociace německého průmyslu (BDI) vydala počátkem dubna deklaraci více než 100 asociací, v níž přímo zmiňovala vládnutí CDU a SPD. Ty v té době ještě pracovaly na koaliční dohodě.
BDI prohlásila: „Během několika uplynulých týdnů se ekonomická situace dramaticky zhoršila. Fakta jsou nepopiratelná. Německo je v závažné ekonomické krizi. Porovnání s jinými zeměmi ukazuje, že ta krize je v první řadě domácí výroby.“
BDI je zjevně též znepokojená z údajů o koaliční daňové politice.
„Pokud jde o daňovou politiku, koalice zaostává za tím, co je třeba. V budoucnu se musí vynaložit veškeré úsilí na ulehčení situace společností, aby se daňové břemeno stalo rychle mezinárodně konkurenceschopným,“ řekla Tanja Gönner, generální ředitelka BDI. „Ta dohoda pro stát a administrativu správně formuluje agendu ambiciózní modernizace, po čemž teď ale musí přijít odhodlaná realizace… Nakonec budeme spolkovou vládu hodnotit podle toho, zda stát zefektivní a zmodernizuje.“
Ke zvláště postiženým sektorům patří textilní maloobchod, průmysl dodavatelů pro automobily a zdravotní péče. V samotném prvním čtvrtletí 2025 podaly insolvenci tři německé nemocnice a tři velké textilní společnosti, spolu se dvěma dodavateli automobilkám a dvěma chemickými společnostmi.
Roku 2024 Německo dosáhlo negativního rekordu 87 velkých insolvencí, tj. 36procentní nárůst oproti předchozímu roku. Souhrnný obrat takto postižených společností dosáhl 17,4 miliardy €, tedy 55procentní skok oproti roku 2023.
V článku pro Tagesschau mluvili reportéři s Jürgenem Philippi, veřejně jmenovaným aukčníkem, který též píše pro bankrotové poradce soudní zprávy. Ten v tom businessu dělá už 30 let.
„V roce 2008 za finanční krize a v následujících letech se toho dělo hodně. Teď je to ale už horší. Postiženo je čím dál více průmyslů. Tohle jsem ještě neviděl,“ říkal Philippi, který je už tak bankroty přetížen, že mnoho klientů odmítl.
Též říká, že čím dál méně a méně kupujících je ochotných zkusit společnosti udržet v chodu.
„Čím dál více vidím spoustu ředitelů, co už nechtějí, aby jejich zdrcené společnosti pokračovaly v provozu, ač stále existují tržní příležitosti. A jejich důvody? Daně jsou moc vysoké a je příliš mnoho byrokracie,“ řekl Philippi.
„‘Tohle už dál nechci dělat,‘ slyším pořád a pořád,“ dodal.
Kategorie: Autorské překlady