Byla přijata velká mediální novela, která nově přesněji reguluje takzvané sponzorování vysílání v České televizi. Kverulant to považuje za svůj úspěch, protože dlouhodobě kritizoval vydávání zakázané reklamy za dovolené sponzorování programu. Nejen, že byli řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohli každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Ročně televize na nelegální reklamě vydělávala více než půl miliardy korun. I proto měla ČT na počátku roku 2024 u bank v rezervě uloženo 1,7 miliardy korun. Kverulantovým cílem je přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Pokud i vám vadí nelegální reklama a neustálé porušování zákona v přímém přenosu, prosíme vás, podpořte finančně Kverulanta v jeho práci. Zcela vyhráno totiž ještě není. Nyní bude třeba kontrolovat, zda ČT skutečně omezí vysílání takzvaných „sponzoráků“.
Velká mediální novela: Přísnější regulace sponzoringu v České televizi
Vláda České republiky nedávno schválila tzv. velkou mediální novelu, která přináší významné změny v regulaci sponzoringu vysílání na České televizi (ČT). Tato novela byla v pátek ve 13.00 schválena Poslaneckou sněmovnou, Novela má za cíl přesněji definovat a omezit sponzorské vzkazy a další formy obchodních sdělení, které byly dosud často zneužívány jako skrytá reklama.
Klíčové změny v novele
Omezení sponzorských vzkazů:
Novela zavádí omezení délky a počtu sponzorských vzkazů. Toto opatření má zabránit nadměrnému využívání sponzoringu jako náhrady za zakázanou reklamu. Čas vyhrazený oznámením o sponzorování pořadů ve vysílání ČT nebude moci přesáhnout v souhrnu 260 hodin za kalendářní rok (tj. cca 43 min. na den, 1,8 min. na hodinu = cca 10 sponzorských vzkazů v délce 10 s).
Zákaz product placementu:
Další významnou změnou je omezení nebo úplný zákaz product placementu, tedy umisťování produktů do pořadů za účelem jejich propagace. Tento krok má zajistit, že obsah vysílání nebude skrytě ovlivňován komerčními zájmy.
Na druhou stranu, novela také zvýšila koncesionářské poplatky. Ty se pro ČRo nezvyšovaly od roku 2005, u ČT od roku 2008. Podle ministra poplatky ve výši 45 korun za rozhlas a 135 korun měsíčně za televizi nedokážou pokrýt náklady na veřejnoprávní vysílání, které se v posledních letech zvýšily.
Rozumný kompromis
Organizace Kverulant, která dlouhodobě kritizovala Českou televizi za obcházení zákazu reklamy, považuje přijetí této novely za svůj úspěch a za rozumný kompromis. Kverulant opakovaně upozorňoval na to, že ČT vydává zakázanou reklamu za sponzoring pořadů, což je podle něj v rozporu se zákonem.
Cesty do pekel
Jednou z cest do pekel by bylo naopak dál tolerovat obcházení zákona nebo zvýšení podílu legální reklamy. Kverulant je přesvědčen, že nám má vládnout zákon a že veřejnoprávní televize nemá být závislá na zadavatelích reklamy.
Ovšem zdaleka nejhorším řešením by bylo vydat se slovenskou cestou. Tam v závěru roku 2022 slovenský parlament s platností od července 2023 zrušil koncesionářské poplatky a financování veřejnoprávního rozhlasu a televize (RTVS) převzal státní rozpočet. Financování televize tam tak velmi záleží na vůli politiků.
V září 2023 se na Slovensku k moci opět dostal Robert Fico a sestavil svou již čtvrtou vládu. Následně se slovenské ministerstvo kultury pokusilo o přijetí nového zákona o veřejnoprávní televizi a rozhlasu (RTVS). Ten původně počítal se zřízením programové rady, která by dohlížela na obsah vysílání této stanice. Kroky vlády premiéra Roberta Fica vůči RTVS kritizovalo nejen vedení stanice, ale i slovenská opozice či některé zahraniční instituce.
Maďarsko
Financování veřejné služby ze státního rozpočtu je často cesta, jak si televizi ochočit. Dokazuje to Maďarsko a Polsko. Psal o tom například Filip Hanzel ze Seznam Zprávy v článku s výmluvným názvem Vysílá Orbán. Maďarský premiér neváhal a zatočil s médii hned po volbách.
Maďarská veřejnoprávní média prošla velkou změnou v roce 2010 po volební výhře strany Fidesz Viktora Orbána. Jeho volební koalice se stranou KDNP mu zajistila v parlamentu ústavní většinu a otevřela cestu ke změnám celého maďarského politického systému. Už v létě došlo ke změnám struktury veřejnoprávních médií, které vyvrcholily obsáhlým a kontroverzním mediálním zákonem přijatým v prosinci 2010.
Polsko
V Polsku si tamní televizi TVP zcela podmanila strana Právo a spravedlnost (PiS), která v Polsku vládla od roku 2015. Zemětřesení ve veřejnoprávních médiích tam začalo rychlým schválením zákona, který odebral Národní radě pro rozhlasové a televizní vysílání (KRRiT) pravomoc volit a jmenovat vedení a členy dozorčí rady veřejnoprávních médií. Takové pravomoci naopak nově získal člen vlády, ministr pro správu státního majetku. Dobře to opět popsal Filip Hanzel pro Seznam Zprávy. V roce 2023, kdy PiS v čele vlády vystřídala Občanská koalice, využila výše uvedený zákon, který před tím kritizovala a v prosinci 2023 vyměnila nejen vedení TVP, rozhlasu, ale i vedení agentury PAP. Vláda Občanské koalice se podle všeho snaží dostat média pod svoji kontrolu.
Kategorie: Autorské články
Otázkou je, komu vlastně ČT slouží. Politikům nebo zadavatelům reklamy/sponzoringu?
Protože těm, kterým by měla sloužit – pro jistotu to napíšu slovy – DIVÁKŮM, rozhodně neslouží, ale je komanduje (co mají koupit, jak myslet a komu věřit). Přitom diváci jsou ti, kteří si ČT platí!
A „ústupky“ či „kompromisy“ při obcházení zíkonů – to považuje někdo za výhru?
Jaké tresty dostane nebo dostala ČT za porušování zákonů?
Pokud se nějaký divák nechá telkou komandovat, tak je to hlupák. Stejně jako je hlupákem ten kdo si nechá nabulíkovat a diktovat od kohokoliv cokoliv do své palice. Za to trest? Pro koho? Od koho? Hlupák se trestá sám a pak to svádí na jiné.