
Polsko by se těchto cvičení mohlo zúčastnit, aby vyslalo silný protiruský signál, ale míra, do jaké by se mohlo obrátit směrem k Francii a pryč od USA, bude z velké části záviset na výsledku jeho nadcházejících prezidentských voleb.
Všichni v Evropě si kladou otázku, jakou podobu by mohly mít potenciální plány francouzského prezidenta Macrona na rozšíření jaderného deštníku jeho země nad zbytek kontinentu, zvláště když vezmeme v úvahu rizika, která by mohly přinést po velmi negativní reakci Moskvy. Putin naznačil , že Macron šel v Napoleonových stopách, zatímco ministr zahraničí Lavrov byl mnohem přímější, když Macronova slova označil za hrozbu a dokonce ho přímo přirovnal k Hitlerovi. Macronův krok by proto mohl eskalovat napětí.
The Economist publikoval článek o možnostech, které má k dispozici, z nichž nejrealističtější je rozmístit jaderné elektrárny Rafales ve střední a východní Evropě (CEE) a zahrnout některé z těchto zemí do svých čtvrtletních cvičení jaderného letectva s kódovým označením „Poker“. Podle jednoho z jejich zdrojů „V posledních dnech nabídli účast jiní spojenci (než Itálie, která se v roce 2022 zúčastnila jednou). Nejviditelnějším kandidátem je Polsko, jehož premiér začátkem tohoto měsíce prohlásil , že chce jaderné zbraně.
Jeho odcházející prezident ve svém posledním rozhovoru pro Financial Times minulý týden znovu apeloval na USA, aby hostily některé ze svých jaderných zbraní, ale byl okamžitě sestřelen viceprezidentem Vancem, který řekl, že by byl „šokován“, kdyby Trump souhlasil, protože by to mohlo vést k „jadernému konfliktu“. Vzhledem k tomu, že Francie byla od napoleonské éry spojencem Polska, bez ohledu na to, jak Polsko nechalo vyschnout proti nacistům, může nyní Polsko upřednostnit francouzskou variantu navrženou The Economist.
To by byla volte face, pokud by vůbec nějaká existovala od doby, kdy náměstek ministra zahraničí Andrzej Szejna z vládnoucí liberálně-globalistické koalice, která se staví proti odcházejícímu (a velmi nedokonalému) konzervativnímu prezidentovi, loni v květnu odpověděl na žádost USA o jadernou bombu pevnými body, které platí i pro ty francouzské. Podle jeho slov se „Polsko nestane jadernou velmocí (protože by nezískalo operační kontrolu nad těmito zbraněmi) a na tato zařízení (kde mají základnu) budou mířit ruské rakety.
Polsko by proto mohlo odložit hostování francouzského Rafalese s jadernými zbraněmi, což by v každém případě bylo zásadní rozhodnutí, které by místo rychlého postupu obou stran pravděpodobně vyžadovalo spoustu jednání a plánování, a místo toho se zúčastní čtvrtletních „pokerových“ cvičení. V takovém případě by se z nich stala cvičení na budování prestiže, která by předvedla obnovenou sílu jejich historické aliance, jejímž cílem by pravděpodobně bylo také společné řízení střední a východní Evropy, jak se předpokládá v jednom ze scénářů, které jsme zde nedávno uvedli .
Prvek prestiže je důležitý, protože neexistuje žádná věrohodná „ruská hrozba“ pro Polsko nebo Francii, která by ospravedlňovala zařazení Polska do francouzských „pokerových“ cvičení, nemluvě o případném umístění Rafalů s jadernými zbraněmi, ale dramatické kaskadérské kousky, jako je ten popsaný výše, by mohly některé Evropany sjednotit. Jedná se zejména o liberálně-globalistickou elitu bloku, která uvěřila své vlastní propagandě o Rusku a některých lidech ze střední a východní Evropy s patologickými obavami z něj, přičemž oba by spadli pod společný francouzsko-polský vliv.
Polsko by se časem také mohlo dále dostat pod francouzský vliv, v takovém případě by jeho odpor k francouzskému návrhu na „evropskou armádu“ – který nedávno podpořil Zelenskij, ale následně ho odmítl polský ministr zahraničí Sikorski – mohl postupně erodovat. To by však do značné míry záviselo na výsledku květnových prezidentských voleb v Polsku, protože liberálně-globalistický kandidát by s tím mohl souhlasit, zatímco konzervativní a populističtí by zůstali proti.
Pokud vládnoucí koalice získá prezidentský úřad, pak větší francouzský vliv na Polsko v případě, že Polsko bude pozváno k účasti na čtvrtletních francouzských „pokerových“ cvičeních a možná jednoho dne bude hostit své jaderně vyzbrojené Rafale, mohlo by to nejprve vést k tomu, že Polsko pozve na své území více zahraničních vojenských sil. To by bylo v souladu s Tuskovým návrhem z minulého týdne, aby EU a NATO společně zabezpečily východní hranici Polska. V souladu s jejich preferencemi by on a jeho prezident pravděpodobně preferovali síly EU před silami NATO/USA.
Konzervativní a populistická opozice (které nejsou jedno a totéž) upřednostňují opak, síly NATO/USA před těmi EU, takže bez ohledu na to by nakonec mohlo být více zahraničních sil umístěno v Polsku. Jde však o to, že jakákoli „evropská armáda“ by mohla v Polsku zřídit významnou vojenskou přítomnost, pokud se liberálně-globalistický kandidát stane prezidentem, načež by se Polsko mohlo přiklonit k tomu, co by do té doby mohlo být možná Francouzi vedené EU namísto Němců na úkor svého spojenectví s Amerikou.
Tusk a Sikorski v minulosti učinili nezodpovědná prohlášení o Trumpovi, jako například, že ho očernili jako „ruského agenta“, a ministr zahraničí Rubio jen dosadil Sikorského na jeho místo za to, že propůjčil falešnou důvěru fámám o Muskovi, že odřízl Ukrajinu od Starlinku, takže bilaterální vztahy nejsou momentálně příliš dobré. Budou proto pravděpodobně ještě horší, pokud liberální globalisté po získání prezidentského úřadu převezmou plnou kontrolu nad vládou a poté učiní hmatatelné kroky k odklonu Polska od USA.
S blížícím se nevyhnutelným koncem ukrajinského konfliktu se formuje nová evropská bezpečnostní architektura a mezi nejvýznamnější proměnné utvářející jeho konečnou konfiguraci patří vztah mezi Francií a Polskem, přičemž výsledky příštích prezidentských voleb v Polsku tyto vazby ovlivnily. Polsko by se hypoteticky mohlo účastnit francouzských „pokerových“ cvičení pod vedením konzervativního nebo populistického prezidenta, a přitom zůstat blíže USA, ale za liberálně-globalistického je tato rovnováha nepravděpodobná.
Užší spojení Polska s EU (přes Francii) nebo USA by proto mohlo být nejdůležitějším faktorem při určování toho, jak tato bezpečnostní architektura vypadá, vzhledem k nesmírné ekonomické a vojenské váze země na západní hranici Ruska. Zatímco rozšíření francouzského vlivu na Polsko může být samozřejmé, pokud se začne účastnit „pokerových“ cvičení, což z jeho pohledu dává smysl, příští prezidentské volby pravděpodobně rozhodnou, zda se z toho stane plnohodnotný pivot.
Kategorie: Autorské články