V sázce je asi budoucnost energetické bezpečnosti Evropy.
Francií vedená jaderná aliance dále bojuje za získání většího financování jí preferovaných technologií, zatímco Německo s Rakouskem namítají, že jaderná energie není zelená. Maďarsko je v tomto sporu jasně na straně Francie.
Evropským ministrům průmyslu se nepodařilo jednohlasné prohlášení o plánované dohodě o hospodářské konkurenceschopnosti a tento spor pokračuje ohledně toho, zda by se peněz EU mělo používat k financování jaderné energie, hlásí Euractiv.
Stejně jako Maďarsko i Francie zaujímá jasný postoj: Všechny technologie, které omezují CO2 – ať už obnovitelné nebo jaderné – se musí podporovat.
Jak Francie, tak Maďarsko zvláště závisí ve svých zemích na jaderné energii, což pomohlo přispět k nižším cenám energií a ke skoro nulovým uhlíkovým emisím. Naopak Německo pod bývalou kancléřkou Angelou Merkel odstavilo všechny své jaderné elektrárny, zatímco Rakousko roku 1978 jadernou energii zakázalo.
Maďarsko buduje novou velkou jadernou elektrárnu Paks II, kterou s pomocí Francie postaví ruský Rosatom. V současnosti je to největší ekonomický projekt prováděný kabinetem maďarského ministerského předsedy Viktora Orbána.
Německo s Rakouskem odmítají tlak na jádro od Francie, kdy tyto dvě členské země EU ten dokument o konkurenceschopnosti odmítají podepsat. Maďarský ministr hospodářského rozvoje Márton Nagy řekl, že je mu líto, že se zase musí hádat o tom, zda je jaderná energie zelená nebo ne.
Maďarsko je členem Francií vedené jaderné aliance, která pro svoji preferovanou technologii požaduje větší podporu.
Kategorie: Autorské články