Francie v poslední době promlouvala v protiruské hře hodně jestřábím způsobem, ale tento týden prezident Macron opravdu přešel od slov k činům, ovšem takovým, které Evropu přivádí o krok blíže k jaderné eskalaci s Moskvou.
Francie tento týden zveřejnila plány na zřízení nového letiště s jadernou výzbrojí, které bude její čtvrté, a bude i domovem dvou skvader posledních verzí jejich univerzálních bitevníků domácí výroby Dassault Rafale.
Francie plánuje investovat 1,5 miliardy eur do zřízení nové jaderně vyzbrojené instalace. V tomto okamžiku jsou třemi letišti vybavenými bezpečnými úložišti jaderných raket tyto: Saint-Dizier, Istres a Avord.
Když Macron mluvil o umístění toho, co by se mělo stát příští základnou jaderné výzbroje, tak říkal: „Letiště Luxeuil se bude renovovat bezprecedentním způsobem a plně získá svoji roli ve francouzském jaderném odstrašení,“ když vysvětloval, že taková modernizace bude vyžadovat „ohromné investice“.
„Když oznamovali, že úložiště moderních jaderných raket na letišti ani ne 200 kilometrů od německé hranice je strategickou signalizací,“ tak to v Politico komentovali: „Přichází to poté, kdy očekávaný německý kancléř Friedrich Merz říká, že chce vést rozhovory o francouzském jaderném odstrašení, jelikož rostou obavy z přístupu USA k tomuto kontinentu.“
„Chceme-li se vyhnout válce, musí se naše země a náš kontinent dále bránit, vyzbrojovat a připravovat,“ řekl Macron.
Skladování hypersonický jaderných leteckých raket ASN4G bude vyžadovat, aby se trvalý personál zdvojnásobil na nejméně 2 000 lidí. Francouzský prezident stanovil konečný termín na přípravu Leuxeuil k širšímu nasazení tryskových bitevníků příští generace Rafale a jejich hypersonických jaderných střel do roku 2035.
Dvoumotorový Rafale zvládá létat supersonickou rychlostí a může vzlétnout i na jen 400metrové ranveji. Tyto Dassault Aviation vyráběné bitevníky jsou pro francouzské letectvo stěžejní od roku 2000.
Nedávno Macron nadhodil nápad, že by Francie mohla rozšířit své jaderné odstrašení na celou Evropu kvůli strachu, že USA pod Trumpem vycouvá ze své vůdčí role v NATO a navíc s Moskvou Washington vede přímé rozhovory.
Francie zůstává v Evropské unii jako jediná jaderná mocnost a podle mediálních odhadů vlastní asi 290 jaderných hlavic, kvůli čemuž ruští vůdci zlořečili Macronovým posledním komentářům jako „extrémně konfrontačním“.
Kategorie: Autorské články