Vůdce strany Reform UK Nigel Farage vyzval ke znovuotevření uhelných dolů ve Walesu, aby to pomohlo revitalizovat britský churavějící ocelářský průmysl, což je další varovný výstřel proti vládě sira Keira Starmera.
Ač se kdysi Labour Party stavěla proti zavírání uhelných dolů v Británii, které začalo za tehdejší premiérky Toryů Margaret Thatcher, tak tato levicová strana mezitím uvedené téma opustila, jelikož se čím dál více radikalizuje ohledně klimatu, které se u ní stává větší prioritou než zájmy pracujících.
To otevřelo prostor pro Reform UK a Nigela Farage, který Dalily Mail řekl, že on a jeho strana „to myslí vážně s re-industrializací“ a s revitalizací uhelných dolů ve Walesu, což by mohlo pomoci v zemi zachránit ocelářství, jako jsou ocelárny v Port Talbot.
Pan Farage tvrdil, že zavření tohoto závodu, které vedlo ke ztrátě 2 500 pracovních míst, bylo možno se vyhnout, nebýt Zelené agendy a kdyby se povolilo použití britského uhlí místo dovozu uhlí do vysokých pecí ze vzdálených zemí jako Austrálie.
„Naším dlouhodobým cílem je, doufejme, obnovení oceláren v Port Talbot a místo, abychom pro ně uhlí dováželi, bychom používali své vlastní,“ říkal Mailu.
To přichází spolu s plány Reform převzít od Labouristů v příštích místních volbách kontrolu nad místním parlamentem ve Walesu zvaným Seneddem. Ač tato levicová strana uvedený orgán kontroluje už od jeho vytvoření vládou Tonyho Blaira roku 1999, tak tam teď Reform v průzkumech Labouristy předhání.
Ač byl pan Farage dlouho považován za jakéhosi Thatcheristu, je jasné, že už roky postupuje cestou k vynořujícím se novým ideálům mimo staré rozlišování levice a pravice. Jeho strana začala odmítat striktní vyznávání ekonomiky laissez-faire, kdy nedávno vystoupila na podporu znárodnění ocelářského závodu British Steel Scunthorpe, když jeho čínští vlastníci hrozili jeho úplným zavřením.
Reform též nedávno podpořila znovuzavedení výplaty zimních dotací na paliva pro penzisty a vystoupila na podporu omezení přídavků na děti pro rodiny z pracující třídy.
Vypadá to tudíž, že pan Farage přistoupil ke strategii takových svých spojenců jako prezident Donald Trump využívající státních intervencí do ekonomiky, pokud taková opatření vedou k re-industrializaci a pomáhají tvorbě rodin, aniž by se využívala ve prospěch jiných zemí a samotných cizinců.
Bývalý šéf-ekonom Bank of England Andy Haldane v komentáři k tomuto posuvu Guardianu řekl, že „Nigel Farage má blízko k tomu, aby se v této zemi stal tribunem pracující třídy.“
„Nemyslím, že existuje nějaký politik, který by se v Británii jen vzdáleně přiblížil tomu, aby tak mluvil za montérkové límce a na jejich podporu. Myslím, že to je prosté konstatování faktu, a v určitých ohledech to poukazuje na důležitost toho, aby si i jiné strany vedly lépe při hledání výkladu, hledání způsobu oslovení a hledání takových politik, které mluví o potřebách těch, co to nejvíce potřebují.“
Kategorie: Autorské překlady