Evropský parlament schválil novou Evropskou komisi Ursuly von der Leyen s nejslabším mandátem v nedávné historii, kdy tato čelí silnému odporu pravicových frakcí kritizujících pokračování jejích v minulosti selhavších politik.
Ve středu schválil Evropský parlament novou Evropskou komisi Ursuly von der Leyen 370 hlasy pro, 282 proti a 36 absencemi, čímž zajistil od 1. prosince pokračování jejího vedení výkonné moci EU.
Díky podpoře volné koalice seskupení konzervativců EPP, sociálních demokratů S&D a liberální Obnovy Evropy (RE) se tento výsledek očekával.
I přes zajištění nezbytné prosté většiny, znamená letošní hlasování nejslabší schvalující většinu pro exekutivu EU za desítky let.
Jediná další navržená Komise, proti které bylo přes 200 hlasů v nedávné historii, byla roku 2014 ta Jean-Claude Junckerova, kdy při všech předchozích hlasováních před touto středou bylo vždy přes 400 hlasů pro.
• 2024 pro předsedkyni Ursulu von der Leyen: 370 ano ku 282 ne (36 absencí ze 720 poslanců)
• 2019 pro předsedkyni Ursulu von der Leyen: 461-157 (89 absencí ze 751 poslanců)
• 2014 pro předsedu Jean-Claude Junckera: 423-209 (67 absencí ze 736 poslanců)
• 2010 pro předsedu José Manuel Barrosa: 488-137 (72 absencí ze 736 poslanců)
• 2004 pro předsedu José Manuel Barrosa: 478-84 (98 absencí ze 732 poslanců)
• 1999 pro předsedu Romana Prodiho: 510-51 (28 absencí z 626 poslanců)
• 1995 pro předsedu Jacquese Santera: 417-104 (59 absencí z 626 poslanců)
Tento rostoucí odpor poukazuje na rostoucí rozkoly v Evropském parlamentu zvláště od pravicových a populistických stran kritických k politikám von der Leyen, ovšem i od krajně levicových zákonodárců, kteří si myslí, že nová Komise se příliš přiklání k pravici.
Von der Leyen před tímto hlasováním k poslancům promluvila, kdy zdůrazňovala hrozby představované ruskou válkou na Ukrajině a potřebu zabezpečit Evropské hodnoty. „Evropa už zase musí bojovat za svobodu a nezávislost. Může to sice vypadat jinak než v předchozích generacích, ale v sázce je to samé,“ prohlásila.
Třetí největší stranické seskupení v tomto Parlamentu, Patrioti pro Evropu, spolu s dalšími pravicovými frakcemi hlasovali proti většině jmenování.
Viceprezidentka Patriotů pro Evropu Kinga Gal prohlásila: „Tahle Komise von der Leyen je jen pokračováním těch krachujících politik posledních pěti let.
V červnu většina lidí hlasovala pro změnu, ale tahle Komise znamená žádnou změnu.“
Podobně varoval vůdce francouzské Národní obrody Jordan Bardella: „Tato cesta Evropu zavede přímo k úpadku, takže s námi nepočítejte, že se k tomuto kurzu přidáme.“
Nově schválená Komise do klíčových funkcí uvedla řadu prominentních figur včetně bývalé estonské ministerské předsedkyně Kajy Kallas, která od Josepa Borrella přebírá funkci Vysokého reprezentanta Unie pro zahraniční záležitosti a bezpečnostní politiku.
Stéphane Sejourné z Francie bude dohlížet na prosperitu a průmyslovou strategii, Henna Virkkument z Finska řídit digitální záležitosti a bezpečnost, přičemž španělská socialistka Teresa Riberta bude komisařka pro zajištění čisté, spravedlivé a konkurenceschopné transformace.
Von der Leyen si jmenovala šest místopředsedů včetně Raffaele Fitto, člena pravicových Bratrů Itálie (FdI) Giorgie Meloni, což mezi levicovými frakcemi v legislativě EU vyvolalo pobouření.
Zástupcem Maďarska je Oliver Várhely, který povede oblast zdravotnictví a blahobytu zvířat.
Novou Komisi von der Leyen se slabým mandátem a s rostoucí opozicí čekají při řešení klíčových záležitostí jako probíhající migrační krize, digitální transformace a geopolitické napět značné potíže.
Jen za málo více než měsíc se tato nová sestava setká se zvoleným prezidentem USA Donaldem Trumpem, který se 20. ledna 2025 s chutí vyřídit si to vrací do Bílého domu.
Kategorie: Autorské články