K tomuto kroku dochází poté, co Maďarsko usnadnilo požadavky na pracovní víza pro ruské a běloruské občany.
Vždy, když dovolilo Maďarsko Rusům a Bělorusům vstup do země s vízy, reagoval Brusel rozhněvaně, kdy teď 63 europoslanců v dopise požaduje, aby Evropská komise suspendovala členství Maďarska v Schengenské zóně. Avšak na takový krok by se pohlíželo jako na jadernou volbu, která by Maďarsko úplně vystrčila ven z EU.
Vypjatá debata o tom v europarlamentní Komisi občanských svobod, spravedlnosti a domácích záležitostí (LIBE) vypukla 4. Září v přítomnosti Komisařky domácích záležitostí Ylvy Johansson a zaměřila se na program prodlužování národních průkazů maďarskou vládou, hlásí Index. Debatu v červenci spustil maďarský program prodlužování pro ruské a běloruské občany.
Johansson prohlásila, že přes vysvětlení víz Rusům od maďarské vlády pořád nechápe, proč je tento krok nutný.
Tvrdí, že Rusové představují pro Evropskou unii, pro demokracii a pro mír jasnou hrozbu a že je tudíž zvláště důležité ke vstupu ruských občanů do EU přistupovat s obzvláštní opatrností.
Johansson řekla, že závažná geopolitická situace znamená, že je třeba na ty, kdo smí vstupovat do EU, uplatňovat přísná prověření. Připomněla, že EU předtím suspendovala vyřizování vízového režimu pro Rusy a Bělorusy, což vedlo k 90 procentnímu poklesu příchodů z dotyčných zemí. Komisařka také tvrdila, že je třeba vynaložit veškeré úsilí na minimalizaci rizik, která by ruští a běloruští občané mohli pro EU představovat.
Při diskusi o vyloučení Maďarska ze Schengenu se ozvala i varování, že by to mohlo znamenat začátek konce členství Maďarska v EU a vyhnalo by to tuto zemi ven úplně.
I dlouhodobý rival maďarského premiéra Viktora Orbána polský premiér Donal Tusk varoval, že vyloučení Maďarska ze Schengenské oblasti by rovněž znamenalo jeho odchod z EU.
„Vyloučení ze Schengenu by spustilo i odchod Maďarska z Evropské unie: Ohledně vylučování zemí s Evropské unie bychom měli být opatrní,“ řekl Tusk při schůzi s europoslanci.
Tato možnost zůstává však zřejmě na stole, pokud maďarská vláda od tohoto kontroverzního opatření neupustí. Podle Johansson je důvěra mezi členskými státy základním pilířem Schengenského systému, a tu by mohlo podvrátit, pokud nebudou členské státy respektovat společně uznané bezpečnostní standardy. Komisařka domácích záležitostí prohlásila, že je společným úkolem a odpovědností účastníků Schengenských dohod udržovat bezpečnost, zvláště v dobách, kdy se v několika členských státech stala ruská hrozba běžnou.
Kategorie: Autorské články