Evropská unie rozsévá pochybnosti o výsledku voleb v Gruzii, kdy se zapojuje do popíračství voleb a eroze důvěry v demokracii přes konspirační teorie. Mezitím maďarský ministerský předseda Viktor Orbán do této země přijel, aby tam Gruzíncům poděkoval za volbu oné protiválečné konzervativní strany.
Maďarský ministerský předseda na tiskové konferenci konané v úterý v Tbilisi spolu s vítězným úřadujícím gruzínským ministerským předsedou Kobakhidzeone ze strany Gruzínský sen, že nikdo se neodvažuje zpochybňovat, že tyto volby v Gruzii byly svobodné a demokratické, kdy poukazoval na pozorovatele voleb z OSCE, kteří uvedli, že volby probíhaly normálně a bez závažných incidentů.
„Gratuluji ministerskému předsedovi k jeho volebnímu vítězství. Sleduji tu debatu, která kolem voleb vypukla, četl jsem hodnocení od mezinárodních organizací a vidím, že nikdo z nich se neodvažuje zpochybňovat, že tyto volby byly svobodným a demokratickým hlasováním. Přes všechny ty kritické komentáře se nikdo z nich dosud neodvážil zajít tak daleko a dělají to dobře,“ řekl Orbán.
Uvedl však také, že určité živly v EU o těchto volbách zasévají pochybnosti, protože zvítězila „špatná strana.“
„Kdyby v Gruzii vyhráli liberálové, tak by dnes po celé Západní Evropě byly zprávy, že vaše demokracie je ve vrcholné kondici. Když ale ve stejných volbách vyhráli konzervativci, dají se v mezinárodním tisku čekat debaty, k jakým dochází po volbách v Maďarsku nebo v jiných zemích. Ty však netřeba brát vážně,“ řekl Orbán.
Ač předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen nepřednesla přímo obvinění z podvodu, tak ve svém příspěvku na X vyjádřila pochybnosti o tomto výsledku prohlášením, že lid Gruzie „má právo vědět, k čemu tento víkend došlo. Mají právo, aby se nepatřičnosti vyšetřily hladce, transparentně a nezávisle.“
Orbán řekl, že do Gruzie nechtěl přijet už během kampaně, protože by to mohlo vypadat, jako by se vměšoval do rozhodování místních lidí, takže radši počkal na výsledky voleb. Uvedl, že lid obou zemí na sebe má vzájemně pozitivní pohled, což by mohl být důsledek historie:
Jste národem bojovníků za svobodu, i my jsme takoví, jsme obklopeni velmocemi, to i vy, vždy jsme museli za suverenitu a svobodu bojovat, tato historická skutečnost nejspíš vytvořila pozitivní předsudek, s nímž lid těchto zemí na sebe dnes vzájemně pohlíží.“
Orbán také upozornil, že obě země sousedí s Ukrajinou, takže vědí, jak válka vypadá, a jsou si vědomy hodnoty míru. Konkrétně Gruzínský sen vedl kampaň s pro-mírovým poselstvím, kdy říkal, že gruzínští voliči mají v úmyslu se držet mimo válku na Ukrajině, což je u Gruzínců populární postoj.
„Maďarsko je v Evropě pro-mírovou zemí a vysoce si ceníme vašeho úsilí, když i vy jste na straně míru. Nikdo si nechce zničit svoji vlastní zemi a zavléct ji do smysl postrádající války, takže my chápeme rozhodnutí lidu Gruzie, který hlasoval pro mír, a to děláme i my,“ řekl Orbán.
Rovněž říkal, že Maďarsko je ochotno Gruzii poskytnout veškerou potřebnou podporu, aby do konce desetiletí vstoupila do Evropské unie jako nejlépe připravená kandidátská země. Dodal, že do Tbilisi už vyslali maďarské experty a s radostí uvítali gruzínské experty v Maďarsku do školicího programu.
Viktor Orbán na této tiskové konferenci poukazoval, že se dohodli na rozvoji své spolupráce ve strategických oblastech. Nedávno byla dosažena dohoda o ochraně investic a Maďarsko je též ochotno účastnit se na infrastrukturním rozvoji Gruzie. Zmínil také plán na vedení zelené elektřiny vyrobené na Kavkazu do Evropské unie.
Kategorie: Autorské články