Trump říká, že skoro všechny společnosti postižené v EU zákonem DMA jsou americké.
Evropská unie by mohla pokutovat Meta (Facebook, Instagram) 1 miliardou € i více za porušení protitrustových předpisů v rámci reakcí na sankce prezidenta Donalda Trumpa proti společnostem z EU. Očekává se, že protitrustový dozor EU Evropské komise (EC) shledá, že Meta nedodržuje Zákon o digitálních trzích, říkají zdroje blízké k této situaci.
Zákon o digitálních trzích EU (DMA) nabyl účinnosti roku 2023 a pro Meta a pro šest dalších internetových mogulů stanovuje přísná pravidla hospodářské soutěže. Regulátor se zaměřuje na zpracování dat a na business aktivity.
Podle zdrojů Post by pokuta mohla být po rozhodnutí EC nejméně v stovkách milionů dolarů a i ve výši 1 miliardy $. Očekává se, že vyšetřování EU vůči rodičovské společnosti Facebooku a Instagramu bude uzavřeno tento týden, kdy uvalená opatření budou okamžitě oznámena, říkají tito lidé.
Očekává se, že činitelé EU podle tohoto zdroje vyzvou Meta, aby se Meta těmto předpisům podvolila a společnost informovala, jakým změnám se musí podřídit.
Navíc mají komisaři EU v hledáčku Apple a mohly by ho tento nebo příští týden pokutovat. Je zajímavé, že Reuters tento měsíc referovala, že Apple a Meta z toho vyváznou s „mírnými pokutkami“ za porušení DMA. Protitrustová šéfová EU Theresa Ribera předtím řekla, že rozhodnutí o postihu obou společností bude přijato v březnu. Teď to vypadá, že se postoj změnil.
Navíc k Meta a Applu, společnostem považovaným za tzv. „dveřníky“, DMA podléhá i Google Alphabet, Amazon, Booking.com, TikTok Byte Dance a Microsoft. Jsou to tzv. Techničtí giganti.
Regulátoři EU a jeho další příznivci říkají, že tento zákon technickým gigantům brání v chování narušujícím hospodářskou soutěž, jako je zneužití jejich tržní moci k dušení menších soupeřů.
Zákon umožňuje, aby Techničtí giganti byli za opakované porušení pokutováni 10 procenty jejich globálních výnosů, kdy pokuta vyroste až na 20 procent výnosů.
EU loni v červnu zahájila vyšetřování Meta kvůli jejich modelu „zaplať nebo se zapiš“, který omezuje zákazníky. V praxi to znamená, že uživatel na Instagramu a Facebooku buď zaplatí za vyhnutí se reklamám, nebo je bude dostávat i bez požádání. Problém byl v tom, že ti, kdo nezaplatili, též souhlasili, aby Meta svá data využila pro cílené reklamy.
Komise EU říká, že společnost pochybila, když nenabídla třetí možnost. Meta namítá, že EU komise neustále zneužívá zavádění podmínek, aby vynucovali pravidla, která jdou za hranici působnosti zákona.
Loni v červnu se Apple stal první společností obviněnou z porušení DMA údajně, aby zabránili vývojářům konkurenčních aplikací ve snadném přesměrování zákazníků ke službám mimo App Store. Minulý týden EU zase Apple varovala, že musí svůj operační systém v iPhonech otevřít vývojářům aplikací stejně, jako to udělal Android. Google Alphabet má zase ten problém, že své in-house (tj. své vlastní) služby obsluhuje „přívětivěji“.
Uprostřed ostré kritiky technických gigantů vyvolává tento zákon čím dál více roztrpčenost prezidenta Trumpa, který slíbil, že uvalí odvetné tarify, aby vyrovnal hřiště. Minulý měsíc Trump vydal memorandu varující, že jeho administrativa zvažuje protiopatření.
Prezident Trump cizím vládám nedovolí, aby ve svůj vlastní prospěch vysávaly americkou daňovou základnu, uvedl v té době Bílý dům.
Předseda Justiční komise Sněmovny Jim Jordan konkrétně činitele EU požádal o informace, jak tento blok plánuje Zákon o digitálních trzích uplatňovat. Jordan uvedl, že šest ze sedmi těch „dveřníků“, na něž se tento zákon vztahuje, je v americkém vlastnictví.
„Takovéto těžké pokuty mají zjevně dva účely: vnutit podnikům evropské standardy a zdaňovat americké společnosti v Evropě,“ uvedl ve svém dopise Jordan.
Kategorie: Autorské články